Türkiye’nin ilk Lazca televizyonu yayına başladı

Rize’nin Ardeşen ilçesinde 1999 kurulan Gelişim TV, Lazca yayına başladı. Bugüne kadar karasal ve Türkçe yayın yaparken geçen günlerde yayın şeklini ve formatını değiştirdi.

Türkiye’nin ilk Lazca televizyonu yayına başladı
04 Ocak 2014 Cumartesi 17:43

Rize’nin Ardeşen ilçesinde 1999 kurulan Gelişim TV, Lazca yayına başladı. Bugüne kadar karasal ve Türkçe yayın yaparken geçen günlerde yayın şeklini ve formatını değiştirdi. Artık uydu üzerinden çok daha geniş bir sahada yayın hedefleyen televizyon kanalı, bir ilke imza atarak Lazca yayına başladı. Normal yayın akışı Türkçe olan televizyon, kültür ve sanat programlarını Lazca olarak sunuyor.

Gelişim TV Genel Yayın Yönetmeni Turgay Terzibaş, yaptığı açıklamada, "Bu hafta itibariyle uydu üzerinden yayın yapmaya başladık. Yayın formatımızda yaptığımız değişiklikle kültür ve sanat programlarını Lazca olarak izleyenlerimize sunuyoruz. Lazca, bulunduğumuz bölgede yaygın bir dil olduğundan personelimiz açısından herhangi bir sorun yaşamıyoruz. İzleyenlerin ilk tepkileri ise olumlu yönde oldu. Amacımız, Laz dilini ve kültürünü yaşatarak daha geniş alanlara anlatmaktır." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×