Türkiye'de yaklaşık 42 milyon sosyal medya kullanıcısı var

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i ve bekar erkeklerin yüzde 38’i, ilk görüşmeden önce birbirlerinin Facebook profilini inceliyor.

Türkiye'de yaklaşık 42 milyon sosyal medya kullanıcısı var
09 Aralık 2013 Pazartesi 11:18

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i ve bekar erkeklerin yüzde 38’i, ilk görüşmeden önce birbirlerinin Facebook profilini inceliyor. Türkiye’de de Facebook kullanıcıları 32 milyon, Twitter kullanıcıları ise 9,6 milyon kişiye ulaştı. Boşanma davalarında dahi mahkemeye delil olarak sunulan sosyal medyadaki paylaşımları değerlendiren evlilik ve aile terapisti William Jack Hiebert, ilişkilerinde tam güveni ve şeffaflığı yakalayabilen çiftlerin mutlu olabileceğini söyledi. İzmir’de Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM)'nde eğitim veren Hiebert, “Eşler arasında sosyal medya ağ şifresini paylaşmak istemeyen taraf, genellikle ihanet eden taraf oluyor.” dedi.

'SOSYAL MEDYAYI YOK SAYAMAYIZ'

ABD’de 40 yıldan bu yana evlilik ve aile terapisti olarak çalışan, adına enstitü kurulan Hiebert, YÜSEM'de “Evlilik ve Aile Terapistliği Eğitimi Sertifika Programı” ile psikologlara eğitim veriyor. Son yıllarda çiftler arasında büyük endişeye yol açan sosyal medya kullanımının ilişkiler üzerindeki etkisine değinen Hiebert, “Sosyal medya iyidir ya da kötüdür ifadesini kullanmak yanlış. Esas olarak sosyal medyayı nasıl kullandığınız önemli. Bu tıpkı otomobil kullanmaya benzer. Eğer otomobili banka soymak için bir araç olarak kullanırsanız, bu otomobili kötü mü yapar. Bu tür amaçla kullanıldığı için tüm araçları yok etmek ne kadar saçmaysa sosyal medyayı da hiç kullanmamak o kadar saçma olur.” şeklinde konuştu.

BİR NUMARALI KONTROL ARACI

Sosyal medyanın, ilk buluşmadan önce bilgi edinme aracı haline geldiğine dikkat çeken Hiebert, Rutgers Üniversitesi ve Kinsey Enstitüsü’nde yapılan araştırmalardan da örnekler verdi: “Sosyal medya, belki başımıza geleceklerden bizi korumuyor ama fayda sağladığı pek çok alan da mevcut. Birçok ülkede, özellikle kişi hakkında bilgi edinme amacıyla sıklıkla kullanılıyor. Eskiden bir kişi hakkında bilgi sahibi olmak için çevremizdekilerden yardım alırken şimdi neredeyse tamamen internetten faydalanıyoruz. Hattâ ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i, bekar erkeklerin de yüzde 38’i, ilk buluşmadan önce buluşacağı kişinin Facebook profilini inceliyor. Her yaş grubundan bekar kadınların yüzde 26’sı ve bekar erkeklerin yüzde 27’si ise buluşacakları kişilerin sanal ortamdaki arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce Facebook duvarındaki daha önceki paylaşımlarını siliyor. CİHAN

Türkiye'de yaklaşık 42 milyon sosyal medya kullanıcısı var


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×