'Türkiye’de, Türk-Kürt kardeşliğini gördük'

Şırnak'ın Silopi ilçesine 5 farklı ülkeden gelen 35 üniversite öğrencisi, bir zamanlar terör olaylarıyla anılan Cudi Dağı'na çıkarak, halay çekti.

'Türkiye’de, Türk-Kürt kardeşliğini gördük'
22 Nisan 2014 Salı 16:23

Şırnak'ın Silopi ilçesine 5 farklı ülkeden gelen 35 üniversite öğrencisi, bir zamanlar terör olaylarıyla anılan Cudi Dağı'na çıkarak, halay çekti. Gürcistanlı İrakli Bebin, Silopi'ye geleceklerini öğrendiği zaman merak edip Google'da arama yaptığını belirterek, Google'da Silopi yazıp arama yaptığımda karşıma, 'terörist' çıktı. Buna rağmen geldik ve Türkiye’de Türk - Kürt kardeşliğini gördük." dedi.

Gençler için çözüm zamanı isimli Solution Time For Young People Projesi kapsamında Şırnak'ın Silopi ilçesine gelen 35 öğrenci, Cudi Dağı eteklerindeki Gürümlü beldesine gitti. Yemek yiyip belde içerisinde dolaşan öğrencilere, buradaki gençler yöreye özgü poşu taktı. Poşu takılan yabancı öğrenciler de beldedeki gençlere, künye ve kolye hediye etti. Birlikte halay çektikleri beldedeki gençlerle hatıra fotoğrafları çeken yabancı öğrenciler, burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ukraynalı öğrenci Natalia Masechko da, Türkiye'ye daha önceden iki kez efa geldiğini anlatarak, daha önceki gittiğim yerler ile burası arasında çok büyük fark var. Orası başka Türkiye, burası başka Türkiye sanki. Buraya gelmeden önce internette Google, Facebook gibi sosyal medyada araştırdım. Gelmeden önce hep asker ve savaşla ilgili sonuçlar buldum. Ancak böyle olmadığını buraya geldiğimde gördüm ve düşüncelerim çok değişti, medyadaki gerçekle çok farklı. Gerçekten buradaki insanlar çok yardımsever. Biz farklı bir kültürden, faklı bir bölgeden geliyoruz, aynı dili konuşmamamıza rağmen bize kendi yemeklerini, evlerini açtılar, paylaştılar. Bize yemeklerinden yedirdiler. Önce Avrupa Birliği'ne sonra, Silopi Kaymakamlığı'na çok teşekkür ediyoruz. Biz de sizi kendi ülkemize bekliyoruz, misafirperverliğimizi göstermek istiyoruz. Şu anda ülkemizde büyük karışıklıklar var ama umarım biz de bunları atlatacağız.” diye konuştu.

Gürcistanlı İrakli Bebin, Silopi'ye gelecekleri kesinleşince Google'de arama yaptığını belirterek, “Google arama sitesinde Silopi yazdığımızda karşımıza 'terörist' çıkıyordu. Ama biz Silopi'ye geldik Türk-Kürt kardeşliği var. İnsanlar çok iyi, olumlu, hiç haberlerde yansıtıldığı gibi değil. Burada çok iyi bir misafirperverlik ile karşılandık.” dedi.

Öğrenciler daha sonra Görümlü beldesinde kendileri için hazırlanan yöresel sofraya konuk oldu. Proje koordinatörü Ali Bilgin ve tercüman Görkem Yüzgeçcioğlu, yabancı öğrencilere tanıttıkları yemeği daha sonra birlikte yedi. Daha sonra Şırnak il merkezine geçen yabancı öğrenciler, yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılıp ardından ülkelerine döneceği belirtildi.
CİHAN

'Türkiye’de, Türk-Kürt kardeşliğini gördük'


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×