Türkiye’de eğitim gören Somalili askerle mezuniyet sevinci yaşadı

Türkiye’de 10 ay eğitim gören Somali uyruklu 110 askeri personel mezuniyet sevinci yaşadı. Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanı Piyade Kurmay Albay Nihat Aksüt, Türkiye’de eğitim gören Somalili askerlerin Somali ile Türkiye arasında kültür...

Türkiye’de eğitim gören Somalili askerle mezuniyet sevinci yaşadı
14 Temmuz 2014 Pazartesi 23:13

Türkiye’de 10 ay eğitim gören Somali uyruklu 110 askeri personel mezuniyet sevinci yaşadı. Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanı Piyade Kurmay Albay Nihat Aksüt, Türkiye’de eğitim gören Somalili askerlerin Somali ile Türkiye arasında kültür elçisi olacaklarına inandıklarını söyledi. Aksüt, “Ülkelerimiz arasında kurulmuş olan dostluk ve kardeşlik köprüsünün bir ucunda sizler diğer ucunda bizler daima var olacağız. Somali ve Türk milleti var oldukça bu köprünün daim olmasını karşılıklı olarak sağlayacağımıza inancımız tamdır.” dedi.

Türk hükümeti ve Somali hükümeti arasında imzalanan ‘Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması’ kapsamında Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanlığı’nda 10 ay eğitim gören Somali uyruklu 110 asker mezuniyet sevinci yaşadı. Kenan Evren Kışlası’nda düzenlenen mezuniyet törenine; Kara Kuvvetleri Okulları Komutanı Tümgeneral Fahri Kır, Kara Kuvvetleri Lisan Okulu Komutanı Piyade Kurmay Albay Nihat Aksüt, Somali Büyükelçisi Mohamed Mursal Sheikh Abdirrahman ve çok sayıda askeri personel katıldı. Törende, Somalili askerler istiklal marşını okudu. Kara Kuvvetleri Okulları Komutanı Tümgeneral Fahri Kır tarafından Somalili askerlere plaket takdim edildi.

Törende konuşan Piyade Kurmay Albay Nihat Aksüt, “Ülkelerimiz arasında kurulmuş olan dostluk ve kardeşlik köprüsünün bir ucunda sizler diğer ucunda bizler daima var olacağız. Somali ve Türk milleti var oldukça bu köprünün daim olmasını karşılıklı olarak sağlayacağımıza inancımız tamdır. Somalili kardeşlerimizin her birinin Somali ile Türkiye arasında birer kültür elçisi olacağına inanıyor, onların ülkemizde misafir etmekten, beraber görev yapmaktan ve başarılarını görmekten büyük mutluluk duyduğumuzu belirtiyor, kurulan dostlukların ömür boyu sürmesini temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Somalili askerler adına konuşan Hava Muhabere Üsteğmen Muhtar Muhammed Abdullah, eğitim süreci boyunca Türkiye’de görüp öğrendiklerinin hayatlarında büyük fayda sağlayacağını kaydetti. Abdullah, “Türkiye’de edindiğimiz askeri bilgi ve yeteneklere ilave olarak sosyal kültürel ve modern dünya açısından elde ettiğimiz kazanımlar, Somali’nin geleceğine büyük katkılar sağlayacaktır. Biliniz ki Somali ordusunun temsilcileri olarak burada öğrendiğimiz bu bilgi ve birikimler, Somali’nin yarınlarının yetişmesinde büyük rehberlik edecektir.” ifadelerini kullandı.

Tören, Somalili askerlerin bando eşliğinde gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından sona erdi.

CİHAN

Türkiye’de eğitim gören Somalili askerle mezuniyet sevinci yaşadı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×