Türkiye’de 1 buçuk milyon kişi Akdeniz Anemisi!

Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde talaseminin daha sık görüldüğünü söyledi. Yenerel, “Ülkemizde bir buçuk milyona yakın kişinin talasemi (Akdeniz Anemisi) taşıyıcısı. Tüm...

Türkiye’de 1 buçuk milyon kişi Akdeniz Anemisi!
08 Mayıs 2014 Perşembe 17:18

Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde talaseminin daha sık görüldüğünü söyledi. Yenerel, “Ülkemizde bir buçuk milyona yakın kişinin talasemi (Akdeniz Anemisi) taşıyıcısı. Tüm dünyada 270 milyon taşıyıcı olduğu ve her yıl yaklaşık 300 bin hastanın talasemi olduğu biliniyor.” dedi.

Liv Hospital Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa N. Yenerel, 8 mayıs Dünya Talesemi gününde hastalıkla ilgili bilgiler verdi. Yenerel, “Taleseminin Alfa ve beta olarak iki tipi bulunuyor. Beta talasemi daha sık görülür. Kişiler ya taşıyıcı olarak ya da hasta olarak doğar. Taşıyıcılık hali hiç bulgu vermiyor. Ancak talaseminin basit bir testle tanısı konulabiliyor. Ülkemizde her 100 kişiden ikisinin talasemi taşıyıcısı olduğu biliniyor. Bazı durumlarda yapılan kan sayım raporlarındaki bulgular bir diğer kansızlık nedeni olan demir eksikliği anemisini andırabiliyor. Ancak yapılacak testlerle bu iki durum rahatça ayrılabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Talasemi hastaları erken tanı aldıklarında sağlıklı bir yaşam sürdürebildiklerini ifade eden Yenerel, “İki beta talasemi taşıyıcısı evlendiğinde, hastalıklarının farkında olmazlarsa yüzde 25 ihtimalle, beta talasemi major olarak adlandırılan, ciddi hastalık riski olan çocuk sahibi olma ihtimali bulunuyor. Bu çocuklar daha bebekliklerinde kansızlık bulgularını göstererek ve sık sık kan almak zorunda kalıyor. Bu durum ise karaciğer ve kalpte demir birikimine yol açarak ciddi sorunlara neden olarak hayat kalitesini düşürüyor. Günümüzde ciddi talasemi hastaları erken tanı aldıkları takdirde sık kan alarak ve demir atıcı ilaçlar kullanarak sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyor. Talasemi ciddi sorunlara da yol açabildiği için, taşıyıcıların evlilik öncesi testlerle tanı alması ve iki taşıyıcı evlenecekse evlilik sonrası genetik danışmanlık imkanı sağlanması büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

Anne ve babadan genetik olarak çocuklara aktarıldığını söyleyen Yenerel, "Ülkemizde Akdeniz Anemisi olarak bilinen Talasemi genetik olarak anne babadan çocuklara aktarılan bir anemi nedenidir. Hastalık alyuvarların yapısındaki oksijen taşıma görevi gören hemoglobin molekülündeki bir kusur nedeniyle oluşur. Talasemi taşıyıcılığının teşhisi oldukça kolaydır ama hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmuyor. Bu geni taşıyan kişilerin ömür boyu demir ve vitamin desteği alması gerekiyor." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×