'Türkiye'ye iade ederseniz bizi idam ederler'

Yunanistan'a kaçan darbeci askerler, Türkiye'ye iade edilmeleri halinde idam edileceklerini iddia etti

'Türkiye'ye iade ederseniz bizi idam ederler'
14 Ağustos 2016 Pazar 10:04

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunduktan sonra Yunanistan'a kaçan 2 binbaşı, 4 yüzbaşı ve 2 astsubaydan oluşan 8 asker, Türkiye’ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk olarak kendilerine uygulanacağını öne sürdü. 

Darbeciler, Dimokratia gazetesine konuştu. Hürriyet'in haberine göre gazete, “İnsaf edin. Bizi Erdoğan’a vermeyin” manşetiyle çıktı. Firariler, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’dan siyasi sığınma taleplerini kabul etmesini isteyerek, Türk hükümetinin idam cezasını geri getirmek için, önce Yunanistan’ın kendilerini iadelerini beklediğini iddia ettiler. Askerler “İade edilirsek, idam cezası ilk kez bize uygulanacak” diye konuştu.

Siyasi sığınma başvuruları ile ilgili 19-25 Ağustos tarihleri arasında Atina’daki İltica Komisyonu’na ifade verecek olan 8 asker, Yunanistan’a beraberlerinde bir “CIA ajanı ile kaçtıklarına” ilişkin Türk medyasında çıkan haberleri de reddettiler. “Helikopterde sadece bizler vardık. Kesinlikle 9’uncu bir kişi yoktu” dediler.

 


Etiketler; #yunanistan #CIA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×