Türkiye, Somali’deki korsan mücadelesini sürdürecek

Türkiye, Somali karasularında deniz korsanları ile mücadelede uluslararası işbirliğini sürdürecek.

Türkiye, Somali’deki korsan mücadelesini sürdürecek
18 Ocak 2014 Cumartesi 02:43

Türkiye, Somali karasularında deniz korsanları ile mücadelede uluslararası işbirliğini sürdürecek. Dışişleri Bakanlığı, ‘‘Türkiye, uluslararası toplumla işbirliği halinde, Somali halkına ve korsanlıkla mücadeleye katkıda bulunmaya devam edecektir.’’ sözlerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ‘‘Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde 2009 yılı başından beri deniz haydutluğuyla mücadele amacıyla faaliyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının görev süresi, TBMM Genel Kurulu’nun 16/01/2014 tarihinde aldığı kararla 10 Şubat 2015 tarihine kadar uzatılmıştır.’’ denildi.

Deniz korsanlığın uluslararası bir güvenlik meselesi olduğu kaydedilen açıklamada, ‘‘Bu sorun, sadece uluslararası can ve mal emniyetini tehdit etmekle kalmayıp, uluslararası deniz taşımacılığı ve seyir serbestisini de olumsuz etkilemektedir. Deniz haydutluğu/korsanlık ve silahlı soygun ile mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine özel önem atfeden ülkemiz, bu alandaki tüm çabaları desteklemektedir. Bu çerçevede, 2009 yılından beri bölgede 1 fırkateynimiz görev yapmaktadır.’’ sözlerine yer verildi. Türkiye’nin “Somali Açıklarında Korsanlıkla Mücadele Temas Grubu” tarafından tesis edilen Emanet Fonu’na maddi katkı sağladığı ve 2013 yılında bu grubun Kurul üyeliğini yaptığı hatırlatıldı.

‘TÜRKİYE, SOMALİ’YE ÖZEL ÖNEM ATFETMEKTE’

Dışişleri, ‘‘Öte yandan ülkemiz, BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla da uyumlu olarak Somali açıklarında korsanlık sorununa kapsamlı bir bakış açısıyla yaklaşmakta ve korsanlığın asıl nedenlerinin denizde değil, karada olduğu bilinciyle, Somali’ye yönelik insani ve kalkınma yardımlarına özel önem atfetmekte, yetenek geliştirme çabalarına katkıda bulunmaktadır. Türkiye, uluslararası toplumla işbirliği halinde, Somali’ye ve Somali halkına yönelik insani, güvenlik ve kalkınma alanlarındaki kapsamlı yardımlarını kararlılıkla sürdürecek, korsanlıkla mücadeleye katkıda bulunmaya devam edecektir.’’ açıklamasında bulundu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×