Türkiye seçim sonuçlarını yine Cihan'dan takip edecek

Seçim sonuçlarını en doğru ve en hızlı şekilde kamuoyuna duyurmak için üç aydır hummalı bir çalışma yürüten Cihan Haber Ajansı (Cihan), çalışmalarını tamamladı.

Türkiye seçim sonuçlarını yine Cihan'dan takip edecek
30 Mart 2014 Pazar 20:08

Seçim sonuçlarını en doğru ve en hızlı şekilde kamuoyuna duyurmak için üç aydır hummalı bir çalışma yürüten Cihan Haber Ajansı (Cihan), çalışmalarını tamamladı. Birçok medya kuruluşu, geride bıraktığı 6 seçimden başarıyla çıkan Cihan’dan aldığı verileri ekranlarına yansıtacak. Ulusal ve yerel televizyonlar, gazeteler, siyasi partiler, radyolar ve internet siteleri de Cihan’ın verilerinden yararlanacak. Ülke genelinde sandık başında yapılan çalışma sayesinde, seçim sonuçları Türkiye geneli, il geneli ve ilçe bazında anlık olarak izleyicilerine ulaştırılacak. Ulusal kanalların yanı sıra 150’ye yakın yerel ve bölgesel televizyon da Cihan’ın geliştirdiği grafikler ve ekran yüzüyle seçim sonuçlarını izleyiciye aktaracak. Türkçe ile birlikte İngilizce ve Arapça da verilecek sonuçlar, iPad ve iPhone gibi platformlardan da grafik destekli takip edilebilecek. Cihan seçimleri 70 bin kişi ile takip ediyor.

Yıllardır seçimlerin nabzını tutan Cihan Haber Ajansı, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin sonuçlarını da en hızlı ve en doğru şekilde ulaştırmak için sahaya indi. Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici, yayın yasağı bittiğinde sonuçların önemli bir kısmını ilan etmeyi hedeflediklerini söyledi. Seçim sonuçlarını en doğru ve en hızlı şekilde duyurma konusunda Cihan’ın bir marka haline geldiğini ifade eden Bilici, Cihan Haber Ajansı’nı töhmet altında bırakma gayretlerine karşılık da şu değerlendirmeleri yaptı: “Ajansımız, seçimlerin demokratik ve şaibesiz bir şekilde geçmesine katkı sağladı. Son haftalarda, Cihan’ın seçimleri maniple edeceğine dair mesnetsiz ve akla hayale gelmeyen tezviratları esefle karşılıyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz hiçbir seçim çalışmasına en ufak bir şaibe bulaşmadı. Türkiye’de yayın yapan ulusal ve yerel TV kanallarının tamamına yakını, seçimleri Cihan Haber Ajansı’ndan takip etti. Nitekim birçok meslektaşımız Cihan’ın önceki seçim çalışmalarından övgüyle söz etmişlerdi. Cihan Haber Ajansı, 30 Mart yerel seçimlerinde de eskiden olduğu gibi hiçbir partinin değil, demokrasinin, yani halk iradesinin en şeffaf şekilde tecelli etmesinin yanında olacaktır.”

“SEÇİMLERİN ASIL GALİBİ CİHAN HABER AJANSI”

Cihan Haber Ajansı’nın açıkladığı tüm sonuçlar, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından teyit ediliyor. Ajans, 3 Kasım 2002’de yapılan milletvekili seçimlerinde, seçim yasağının kalktığı 19.30’da sonuçların yüzde 42’sini abonelerine ulaştırmıştı. Yine Cihan, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde saat 20.00 itibarıyla sonuçların yüzde 27’sini, gece 24.00’te ise Türkiye geneli sonuçların yüzde 95’ini duyurmuştu. 22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimlerde başarısını perçinleyen ajans, yayın yasağının kalktığı saat 19.00’da Türkiye genelinin üçte birine ait sonuçları abonelerine iletmişti.

29 Mart 2009’da yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde de üstün bir performans ortaya koyan ajans, saatler 23.00’ü gösterdiğinde il genel meclisi seçim sonuçlarının yüzde 56’sını, ilçe belediye başkanlığı sonuçlarının ise yüzde 66’sını ilan etmişti. Cihan, 12 Eylül 2010’da yapılan referandum sonuçlarını da hızlı ve doğru bir şekilde kamuoyuna duyurarak yeni bir rekora imza attı. Saat 19.50 itibarıyla sonuçların yüzde 98’i Cihan tarafından abonelerine servis edilmişti. Cihan, 2011 Genel Seçimleri’nde saat 19.00’da toplam oy miktarının yarısını açıklamıştı. Cihan’ın verileri Google aracılığıyla da bütün dünyaya ulaşmıştı. Duayen gazeteci merhum Mehmet Ali Birand da, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından “Seçimlerin asıl galibi, Cihan Haber Ajansı.” demişti. CİHAN

Türkiye seçim sonuçlarını yine Cihan'dan takip edecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×