Türkiye internet kullanımında alt sıralarda

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bilgi İşlem Merkezi tarafından İnternet Haftası dolayısıyla düzenlenen konferansta konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.

Türkiye internet kullanımında alt sıralarda
18 Nisan 2014 Cuma 17:18

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bilgi İşlem Merkezi tarafından İnternet Haftası dolayısıyla düzenlenen konferansta konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, Türkiye’nin internet kullanımında dünya sıralamasında alt sıralarda yer almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Akgül, şarkıcı Justen Bieber’in 50 milyon, Obama’nın 42 milyon, Cumhurbaşkan Gül’ün 4 milyon 450 bin, Başbakan Erdoğan’ın ise 4 milyon 200 bin Twitter takipçisi bulunduğunu aktardı.

'İnternet açık kaynak ve yansımaları' konulu toplantıda konuşan Bilkent Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül, internetin iletişim, ifade özgürlüğü, bireysel gelişme, eğitim, eğlence, tanıtım, halkla ilişkiler, iş dünyası ve kamu hizmetlerinin temel aracı olduğunu söyledi. Dünyada 2.7 milyar internet kullanıcısı, 998 milyon kayıtlı bilgisayar, 265 milyon alan adı, 959 milyon web, trilyon ölçüsünde web sayfası, milyonlar ölçüsünde video olduğunu vurgulayan Akgül, Türkiye’de ise 30 ile 35 milyon civarında kullanıcı, 7 milyon bilgisayar; 350 milyonu Türkiye içinde, 1 milyon 262'i ise Türkiye dışında alan adı olduğunu açıkladı. Doç. Dr. Akgül, şu bilgileri verdi: “Türkiye’de interneti kullananlar toplam nüfusun yüzde 48.9’unu oluşturuyor. Kalan yüzde 51.1’lik bölüm ise interneti kullanmıyor ya da hiç kullanmamış. Halkımızın yüzde 39.5’i interneti düzenli kullanıyor. Evlerin yüzde 49.1’inde internete erişim var; bu şehirde yüzde 57.4, kırsal kesimde yüzde 29.1'e düşüyor. Erkeklerin yüzde 59.3’u kadınların ise yüzde 38’i internet kullanıyor. Ortalama kullanım kentlerde yüzde 57, kırsalda ise yüzde 28.6.”

Gerek dünya, gerek Türkiye’de sosyal ağlar ve yurttaş temelli içeriklerin hızla geliştiğine dikkat çeken Akgül, Facebook’a kayıtlı kullanıcı sayısının 1.2 milyarı aştığını, günde 750 milyon kişinin ziyaret ettiğini, bir ayda mobilden bağlanan sayısının 1 milyar olduğunu vurguladı. Türkiye'de internet kullanım sayısının az olduğunu belirten Akgül, şunları kaydetti: “Twitter’da 650 milyon kullanıcı söz konusu. Aktif kullanan 240 milyon. Günde 500 milyon tweet ve 2.1 milyar sorgu var. Dünyada en çok izlenen kişi 50 milyon takipçisiyle şarkıcı Justen Bieber. ABD Başkanı Obama’nın takipçi sayısı 42 milyon. Türkiye’de ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 4 milyon 500 bin, Başbakan Erdoğanın ise 4 milyon 200 bin civarında takipçisi bulunuyor. Türkiye’de Facebook’ta 500 bini aşkın uygulama var. Yurttaş fotoğraflarının toplandığı Flicker’de 8 milyar civarında fotoğraf bulunuyor. Youtube üzerinden günde 1 milyarı epey aşkın sayıda video izleniyor. Video pazarının yüzde 40’ı Youtube'da. Her dakika 40 saatlik video Youtube'a yükleniyor.”

İNTERNETİN SAHİBİ ÇOK, SORUMLUSU YOK

Türkiye’de internet konusunda dağınıklık ve koordinesizliğin söz konusu olduğunu savunan Akgül, “Uluslararası indekslerde en iyisinde bile ilk 50’ye giremiyoruz. 2 yılda bir yayınlanan Birleşmiş Milletler e-devlet indeksinde 59, 76, 69'dan sonra bu sene 80. sıraya düştük. Dünya Ekonomik Forumu sıralamasında uzun süren gerilemenin ardından 2007 seviyesine tekrar yükseldik ve 45. olduk. Gazete okuma, oyun, film muzik indirmede ortalamın üstünde, ama ürün hakkında bilgi alma, iş aram, e-devlet kullanımda en kötüler arasındayız. E-ihale konusunda sınıfta kalmış durumdayız. Maalesef Türkiye’de internetin sahibi çok, sorumlusu yok.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×