Türkiye İmam Hatipliler Vakfı: Suriye’ye acil müdahale edilmeli

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Suriye’de Esed rejimi tarafından sistematik işkence ile öldürülen insanların görüntüleri üzerine basın açıklaması yaptı.

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı: Suriye’ye acil müdahale edilmeli
21 Ocak 2014 Salı 16:58

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Suriye’de Esed rejimi tarafından sistematik işkence ile öldürülen insanların görüntüleri üzerine basın açıklaması yaptı.

    TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, Suriye’de 3 yıldır devam eden iç savaşın akıl almaz boyutlar taşıdığının söz konusu fotoğraflar ile bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek “Her geçen gün artarak devam eden bu zulmün, insanlık için bir utanç kaynağı haline dönüştüğünü artık tüm dünyanın görme vakti gelmedi mi?” diye sordu.

    Ümmetin kanayan yarası Suriye’de yaşananların işkence fotoğrafları ile tüm dünyanın gündemine bir kez daha ve çok acı bir tablo ile girdiğini ifade eden Öksüz, 1,5 milyarlık İslam aleminin konuya duyarsız kalmasının düşünülemeyeceğini, uluslararası arenada konuya olan duyarlılığın artması için başta Türkiye olmak üzere tüm Müslüman ülkelere ve halklara büyük görevler düştüğünü, Suriye’ye acil müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı.

    “HERKES ALLAH’IN HUZURUNDA BUNUN HESABINI NASIL VERECEK”

    Dünya kamuoyu ile paylaşılan bu fotoğrafları gören herkesin kanının donduğunu, ümmet-i Muhammed’in fertleri olarak zulme ve zalime karşı duruşumuzu bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğini ifade eden Öksüz, şöyle dedi: “Söz konusu fotoğraflar, insanlık tarihine bir utanç manzarası olarak geçmiştir. 11 bin insanın işkence ve benzeri yöntemlerle katledildiği bir ortamdan bahsediyoruz. Bu fotoğraflarla bir kez daha tescil edilen zulme karşı net tavrımızı ortaya koymak, bir Müslüman ve bir insan olarak vicdani ve tarihi bir sorumluluktur. Bu zulmün devamında en küçük bir payı dahi olan herkes, Allah’ın huzurunda bunun hesabını nasıl vereceğini hesap ederek konumunu tekrar gözden geçirmelidir. Zulme ortak olmak istemeyen her bir birey ise, zulmün karşısındaki safını netleştirmeli, başta uluslararası kamuoyunda oluşturulabilecek duyarlılıklara katkı sağlamak üzere, elimizden gelen her türlü destek ve yardımı yapmaktan geri durmamalıyız.”

    “ESED REJİMİNİN YAPTIKLARI YANINA KAR KALMAYACAK”

    Esed rejiminin yaptıklarının ahirette de, dünyada da yanına kar kalmayacağının altını çizen Öksüz, “Esed ve yandaşlarının uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için gerekli girişimlerin bir an önce başlaması gerekir. BM Güvenlik Konseyi’nin konuyu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne bir an önce taşımasını bekliyoruz. Aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılarının da konuyu mahkeme gündemine taşımaları mümkündür. Bu konu artık Suriye’nin bir meselesi olmaktan çoktan çıkmış bulunmaktadır. İnsanlığın gözü önünde insanlığa karşı işlenmiş bir suçtan bahsediyoruz. Zalim Esed rejimi bir an önce Suriye’de yönetimden el çektirilmeli ve Suriye halkının kendi kendini idare edebileceği sistemin önü açılmalıdır.” diye konuştu.

    Türkiye’nin başından bu yana Suriye’de yaşanan mezalime karşı vicdani ve İslami bir tavır geliştirdiğini belirten Öksüz, “Necip milletimizin tarihi boyunca daima mazlumun ve mağdurun yanına yer aldığı tüm insanlığın malumudur. Bu tavrımız bundan böyle de devam edecek, siyaset kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak daima Hakk’ın ve haklının yanında olacağız. Mazlumdan yana, zalime karşı duruşumuz Allah için ve O’nun rızası içindir.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×