Türkiye, ikinci kez kendi ‘ilerleme raporunu’ yayımladı

Avrupa Birliği’nin (AB) her yıl hazırladığı Türkiye İlerleme Raporlarına karşın kendi ilerleme raporunu yayımlama yoluna gitti.

Türkiye, ikinci kez kendi ‘ilerleme raporunu’ yayımladı
31 Aralık 2013 Salı 18:58

Avrupa Birliği’nin (AB) her yıl hazırladığı Türkiye İlerleme Raporlarına karşın kendi ilerleme raporunu yayımlama yoluna gitti. İlki geçen yıl Egemen Bağış döneminde yayımlanan raporun ikincisi, AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yayımlandı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye İlerleme Raporu'nun bu yıl ikincisinin yayımlandığını belirtti. Çavuşoğlu, ‘‘2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu, hükümetimizin reform sürecindeki kararlılığını ve bu meyanda 2013 yılında her alanda gerçekleştirilen çalışmaları somut örnekleriyle ortaya koyan en önemli belgelerden biridir. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin hukuki temelini oluşturan Ankara Anlaşması’nın 50’nci yıl dönümü olan 2013 yılı, Türkiye’nin reformcu kimliğinin öne çıktığı ve Türkiye-AB ilişkilerinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmuştur. Her şeyden önce, bu yıl Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan İlerleme Raporu, geçmiş yıllardakilere oranla genel olarak daha objektif ve daha yapıcı ruhuyla ilişkilerde olumlu bir atmosferin yakalanmasını sağlamıştır. Gerek siyasi alanda gerçekleştirilen reformlar, gerek küresel krize rağmen ekonomimizin sergilediği başarı, gerek AB müktesebatına uyumda kaydedilen gelişmeler Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bu yılki İlerleme Raporunda karşılığını bulmuştur.’’ sözlerine yer verdi.

‘‘BİR TEPKİ DEĞİLDİR’’

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde bu yıl yaşanan en önemli gelişmenin, vizesiz Avrupa’ya giden yolu açacak adımların atılmış olması olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, ‘‘Türkiye tarafından hazırlanan İlerleme Raporu, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan rapora bir tepki değildir. Amacımız, ülkemizin kararlılıkla sürdürmekte olduğu reformları en kapsamlı ve en objektif şekilde ilk elden kamuoyuyla paylaşmak, katılım sürecinin, müzakere sürecinde yaşanan sorunlara rağmen, ülkemize önemli kazanımlar sağladığını vurgulamaktır.’’ dedi.

‘‘CUMHURİYETİN İLANINDAN SONRAKİ EN ÖNEMLİ ÇAĞDAŞLAŞMA’’

Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin Cumhuriyet'in ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi olduğunu belirten AB Bakanı Çavuşoğlu, ‘‘Kararlılıkla sürdürdüğümüz bu yolda, son dönemde yaşanan gelişmeleri en kapsamlı ve en objektif biçimde yansıtmak amacıyla Bakanlığımızca hazırlanan 2013 yılı İlerleme Raporu, önümüzdeki dönemde atacağımız adımların da teminatı olarak görülmelidir. Hükümetimizin reform kararlılığının en somut kanıtlarından olan 2013 Yılı Türkiye İlerleme Raporu’nun milletimize ve AB sürecimize hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu çerçevede vatandaşlarımızın yeni yılını kutlar, 2014 yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederim.’’ açıklamasında bulundu.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×