Türkiye İdris'i iade ederse Çin idam edebilir

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencisi Uygur kökenli İdris, yaklaşık 3 aydır Kumkapı'da gözaltında. Hiçbir suçu olmadığı halde gözaltında tutulan İdris'in Çin'e iadesi halinde idam kararı verilebilir.

Türkiye İdris'i iade ederse Çin idam edebilir
21 Eylül 2016 Çarşamba 08:06

Sonhaberler / Haber Merkezi

İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Uygur kökenli İdris Abdulmecid (Mijiti Yiderisi), idam kararlarının uygulandığı Çin'e iade edilme tehlikesi var. 27 Haziran 2016 Pazartesi günü, İnsani İkamet iznini yenilemek için gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nde polis tarafından "teknik takibe takıldığı" gerekçesiyle gözaltına alınan İdris yaklaşık 3 aydır sebepsiz yere gözaltında tutuluyor. İstanbul Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutulan İdris'in Çin'e iade ihtimali var; ancak iadesi halinde birçok Uygur gibi onun da suçsuz yere idam edilmesinden endişe ediliyor. 

İdris ilk gözaltına alındığında, üniversiteden arkadaşları Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) ile irtibata geçerek yardım talebinde bulunulmuş. UMHD avukatları İdris'in terör ya da terör ile ilişkili herhangi bir suçla ilişkilendirilmediğini belirtiyorlar. Şu anda İdris'in ne ile suçlandığı bilinmiyor.

İdris için verilen sınır dışı kararının iptali için UMHD avukatlarının açtıkları dava ile sınır dışı edilme kararı geçici olarak durdurulmuş durumda. Ancak İdris'i Kumkapı'dan çıkartmak için açılan iki dava da sebepsiz yere reddedilmiş.

ŞU ANA KADAR HİÇBİR SONUÇ ALINAMADI

Atatürk Havalimanı'nda 28 Haziran 2016'da yaşanan patlama, Ramazan Bayramı, 15 Temmuz darbe girişimi ve Kurban Bayramı derken adli sürecin uzaması ile İdris için büyük bir mağduriyet meydana gelmiş durumda. İki bayramı ve bugün itibariyle tam 87 günü Kumkapı’daki Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde geçirdi İdris.

Bu süreçte resmi ve gayri resmi birçok teşebbüste bulunulmasına rağmen maalesef bir sonuç alınamadı.

Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olan İdris, akademik başarısı ile fakülte hocalarının da yakından tanıdığı ve referans mektubu yazdığı bir öğrenci.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×