Türkiye Gazeteciler Sendikası gazetecilerin işten çıkarılmasına tepki gösterdi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Hüner, "İmparatorluklarına medya gücü katmak için basın patronluğuna soyunanlar, bu sektördeki başarısızlıklarının faturasını çalışanlara çıkarıyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası gazetecilerin işten çıkarılmasına tepki gösterdi
08 Ocak 2014 Çarşamba 13:33

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Hüner, "İmparatorluklarına medya gücü katmak için basın patronluğuna soyunanlar, bu sektördeki başarısızlıklarının faturasını çalışanlara çıkarıyor." dedi.

Son günlerde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde 100'den fazla gazetecinin tasarruf gerekçesiyle işten atıldığını belirten Hüner, şunları kaydetti: "Basın patronluğu, özveri ve sabır gerektirir. Basın patronluğu, güçlü irade ve dik duruşu gerektirir. Basın patronluğuna soyunanlar, bu özelliklere sahip değilse bize bulaşmasınlar. Siz gidin ticaretinizi yapın, alın satın. Gazetecileri, imparatorluklarınızın payandası yapmayın. Gelip geçici iktidarlar sayesinde ulaştığınız gücün, bir gün sizi de yok edebileceği gerçeğini görün. Hem patronaj hem de siyasal iktidarın baskıları altında yılmadan, var güçleriyle sadece gazetecilik görevlerini yapan arkadaşlarımızı bugün işsiz bırakarak, gazetecilerin seslerini kısacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biliniz ki çoğalarak direncimizi katlıyorsunuz. Bu haksız işten çıkarmalar karşısında susmayacağız. Ne zaman dara düşseniz, ilk yaptığınız gazetecileri kapı dışarı etmek. Her şey para değildir, her şey mal mülk değildir. Zenginliğinize zenginlik katmak için bulaştığınız sektörü ne durumlara düşürdüğünüz ortadadır. Tam anlamıyla çöküş yaşanan şu günlerde, emekçi gazetecilere karşı girişilen kıyımın adı rezillikten başka bir şey olamaz. Daha çok kazanmak, sırtınızı dayadığınız güce yaranmak için sektörü feda ettiniz. Artık yeter, buraya kadar. Sizlere Dede Korkut Atam'ın sözleriyle sesleniyorum: "Hani dediğim erenler. Dünya benimdir diyenler. Ecel aldı gizledi. Fani dünya kime kaldı? Gelimli gidimli dünya. Son ucu ölümlü dünya."

TGS Şube Başkanı Hüner, ayrıca Türk basınında yazan, televizyonlarda program yapan, sosyal medyada sayfa veya portal yöneticiliği yapan bütün basın emekçilerini de kıyım karşısında mesleklerine sahip çıkmaya çağırdı: "Gazete sayfalarında, yazarların köşelerinde, 'İşsiz kalan gazeteciler, meslektaşlarımız için, onlara gösterilen tavrı protesto için bugün yazmıyorum.' gibi bir spot kullanmasını, televizyon programı yapanların aynı sözleri bir kâğıda yazarak, '1 dakikalığına susuyorum' notu ekleyip göstererek, kameraya bakmakla yetinmesini öneriyoruz. Özgürlük yoksa, iş güvenliği yoksa, insan hakları yoksa gazeteci de yok. Basın emekçilerini TGS çatısı altında emek ve ekmek mücadelesine çağırıyorum." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×