Türkiye-Fas ortaklığındaki projelere destek programı

TÜBİTAK ile Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (CNRST) arasında imzalanan anlaşma kapsamında iki ülke araştırmacılarının ortak projelerine destek verilecek. TÜBİTAK, Türkiye’deki araştırmacıların yurt dışındaki araştırmacılarla...

Türkiye-Fas ortaklığındaki projelere destek programı
30 Nisan 2014 Çarşamba 13:13

TÜBİTAK ile Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (CNRST) arasında imzalanan anlaşma kapsamında iki ülke araştırmacılarının ortak projelerine destek verilecek.

TÜBİTAK, Türkiye’deki araştırmacıların yurt dışındaki araştırmacılarla ortak bilimsel çalışma yapabilmesi amacıyla önemli işbirliklerine imza atıyor. Bu kapsamda bilim ve teknoloji alanında TÜBİTAK ile 25 ülkeden 28 kuruluş arasında işbirliği anlaşması yapıldı. Şuan ABD, Almanya, Bulgaristan, Belarus, Hindistan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Karadağ, Azerbaycan, Tunus, Ukrayna ve Moğolistan’daki araştırmacılar ile işbirliği fırsatı sunulması amacıyla açık olan 13 programa başvuru yapılabiliyor. TÜBİTAK, son olarak Fas ile işbirliğine gitti. TÜBİTAK ve Fas CNRST arasında Kasım 2013’de imzalanan bilimsel işbirliği anlaşması çerçevesinde ortak projeler desteklenecek. Temel ve Uygulamalı Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji ile Sosyal Bilimler alanlarında hazırlanacak ortak proje ile Türkiye’deki araştırmacılar TÜBİTAK’a, Fas’taki araştırmacılar ise CNRST’ye başvuracak. Başvuruları iki kuruluş bağımsız olarak değerlendirecek. Her iki kuruluşun da onay verdiği projeler, desteklenmeye hak kazanacak. Türk ve Faslı araştırmacılar, ortak hazırlayacakları projelere destek almak için 1 Nisan- 27 Haziran 2014 tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek.

Program kapsamında Türkiye’deki araştırmacılara talep etmeleri durumunda TÜBİTAK tarafından yıllık 120 bin TL’ye kadar araştırma desteği verilecek. Araştırmacıların karşılıklı yapacakları ziyaretlerin masraflarını ise TÜBİTAK ve CNRST karşılayacak.

BAŞVURULAR 27 HAZİRAN’DA SON BULACAK

İşbirliği kapsamında TÜBİTAK'a proje önermek isteyen araştırmacılar, başvurularını 2543 kodlu programın proje öneri formunu doldurarak gerekli diğer evraklarla birlikte TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’ne yapacak. Aynı şekilde Faslı proje ortakları ise Fas CNRST’ye başvuracak. Tek taraflı başvurular kabul edilmeyecek. Başvurular 27 Haziran 2014’te sona erecek. Hazırlanacak projelerin süresi 2 yılı aşmayacak. Projeler, bilim insanı ve bilgi değişimi yoluyla uygulanacak. Proje öneri formu doldurulurken proje kapsamında karşılıklı talep edilen araştırmacı değişimi süre ve sayısı ayrıntılı olarak belirtilecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×