Türkiye Dergi Günleri başladı

100'ü aşkın derginin katıldığı ‘Uluslararası Türkiye Dergi Günleri Fuarı’ Sirkeci Tren Garı’nda düzenlenen törenle açıldı. Fuar, Sirkeci Tren Garı’nda 11 Mayıs'a kadar devam edecek.Başakşehir Belediyesi’nin ana sponsor olarak...

Türkiye Dergi Günleri başladı
07 Mayıs 2014 Çarşamba 18:58

100'ü aşkın derginin katıldığı ‘Uluslararası Türkiye Dergi Günleri Fuarı’ Sirkeci Tren Garı’nda düzenlenen törenle açıldı. Fuar, Sirkeci Tren Garı’nda 11 Mayıs'a kadar devam edecek.

Başakşehir Belediyesi’nin ana sponsor olarak desteklediği fuar, Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB) tarafından düzenleniyor. Etkinlikte; trende söyleşiler, Sirkeci Garı'nın tarihi ve bekleme salonunda konferans, panel, müzik dinletileri ve dergiciliğin enleri töreni yapılacak. Bu sene 5. kez düzenlenen fuarın Sirkeci Tren Garı’nda yapılan açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Ömer Faruk Terzi, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği Başkanı Muharrem Baykul, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Yeşilay Eski Başkanı Av. Muharrem Balcı, Hilal Tv Genel Yayın Yönetmeni Adnan İnanç, dergi temsilcileri ve yazarlar katıldı.

Bu sene yurt dışından da 20’den fazla derginin katılımıyla uluslararası bir boyutta da kazanan fuarın onur konuğu ‘Umran Dergisi’ olarak belirlendi. Bu seneki ana teması ‘gençlik’ olarak belirlenen fuarın açılış konuşmasını TÜRDEB Başkanı Muharrem Baykul yaptı. Başakşehir Belediyesi'ne teşekkür eden Baykul, fuarın katılımcılar için hayırlı olmasını diledi.

Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, dergiliğin önemine değindi. Üstün, "Yayıncılığın ilk adımı dergiciliktir. Hepimiz okul sıralarında dergilerle başladık bu işe. Bu kadar fazla dergiyi burada görmek ve ulaşımı kolay olan merkezi bir yerde fuarın düzenleniyor olması çok güzel." dedi.

Yeşilay Eski Başkanı Av. Muharrem Balcı da "Bu sektörde inatçı değil, çok inatçı olmak lazım. Biz hep genel fuarlarda dergileri kenarda köşede görürdük. Şimdi hepsini bir arada görüyoruz. Ben birikimimi büyük çoğunluğunu çocukluğumdan itibaren takip ettiğim dergilere borçluyum. Dergicilik emek isteyen, yürek isteyen bir iş, o nedenle onlara destek olmamız gerekiyor. Gençlerimizi dergiciliğe yönlendirmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Fuarın en büyük destekçisi ve ana sponsoru olan Başakşehir Belediyesi adına söz alan Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş da "Dergiler okumada olduğu kadar yazmada da bir basamaktır. Geleceğinin kalemlerin bu dergilerde yayımlanan yazılarıyla yetiştiğini düşünüyorum. Geçmişe eleştiri getirmek, bugünü fotoğraflayıp kağıt üstüne aktarmak, yarının planlarını yazı üzerinde anlamlı hale getirmek dergicilikten geçiyor. Bu anlamda kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmak adına bu tür çalışmalara her zaman sahip çıkacağız." ifadelerini kullandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×