Türkiye Barolar Birliği’nden Adana Adliyesi açıklaması

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Adana’da adli yargı hizmetinin dört ayrı adliyede verildiği, bu adliyelerin çoğunun avukat, hakim, savcı ve yurttaşlara layık olduğu hizmet kalitesini sağlamaya elverişli olmadığını belirtti.

Türkiye Barolar Birliği’nden Adana Adliyesi açıklaması
10 Şubat 2014 Pazartesi 18:23

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Adana’da adli yargı hizmetinin dört ayrı adliyede verildiği, bu adliyelerin çoğunun avukat, hakim, savcı ve yurttaşlara layık olduğu hizmet kalitesini sağlamaya elverişli olmadığını belirtti. TBB, Adana Adliyesi için her türlü girişimde bulunulduğunu ancak bir türlü yapıcı girişimlerin karşılık bulmadığını dile getirdi.

TBB yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin en büyük illerinden olan Adana’nın bu sorununun yıllardır çözülmemiş olması kabul edilemez olduğunu vurguladı. TBB ayrıca, Adana Barosu’nun bugüne kadar sorunun çözümü için Adalet Bakanlığı nezdinde her türlü girişimde bulunduğunu ancak bir türlü bu yapıcı girişimlerine karşılık bulamadığını bildirdi.

Adana Barosu’nun, 'adli mercilerce yurttaşlara yapılan tebligatlara hangi adliye binasına çağırıldıklarının yazılmasına' yönelik talepleri ve bu konuda damga hazırlanması vesair destek teklifleri dahi karşılık bulmadığını vurgulayan TBB, “Yurttaşlarımıza ve avukatlarımıza haksız olarak çektirilen çile, maalesef devam etmektedir. Kalitesiz hizmetin yarattığı sorunlar, fedakarca çalışmaya gayret eden hakim ve savcılarımız üzerinde de olumsuz etki yaratmakta, gereksiz yere uyuşmazlıklar çıkmaktadır. Adana Barosu Başkanımız Sayın Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve Baro Yönetim Kurulu üyeleri, son dönemde büyük bir kampanya başlatarak “Adana Adliyesi sorununun çözümü için gerekli kamuoyunu yaratmayı başarmışlardır” ifadelerini kullandı.

“ADANA BAROSU BAŞKANI’NA YÖNELİK NEZAKET SINIRINI ZORLAYAN İFADELERİ ÜZÜNTÜ İLE KARŞILIYORUZ”

Adana Barosu’nun oluşturduğu kamuoyu baskısının sonucunda, Adana Başsavcılığı Basın Sözcülüğü Adana Adliyesi’nin ihalesinin 3 Mart 2014’te yapılacağını duyurduğunu hatırlatan TBB, “Bu açıklamayı olumlu karşılıyoruz. Ancak aynı açıklamanın içerisinde, sorunun çözümü için büyük çaba harcayan Adana Barosu Başkanımız Sayın Av. Mengücek Gazi Çıtırık’a yönelik nezaket sınırını zorlayan ifadeleri üzüntüyle karşıladığımızı, bu tavrın yapıcı olmadığını, başta Sayın Başsavcılık olmak üzere; avukat, hakim ve savcı tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunuyoruz” dedi.

Adana Barosu’nun, Adana halkı ve tüm yurttaşların hak ettikleri kalitede adalet hizmeti alabilmeleri için büyük uğraş verdiğini, tüm kamuoyunun bilmesini ve bu çabayı sahiplenmesini istediklerini dile getiren TBB açıklamasını şöyle tamamladı: Bu konuda Adalet Bakanlığı, Adana Valiliği ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ile her türlü yapıcı işbirliğine açık olduğumuzu bildiriyoruz. Son olarak, kamuoyuna açıklandığı gibi 3 Mart 2014 tarihinde sorunun çözümü için etkili adımlar atılmaya başlanmaz ise toplantı ve gösteri hakkı da dahil olmak üzere Anayasa’dan ve Avukatlık Kanunu’ndan kaynaklanan bütün demokratik haklarımızı; başta Türkiye Barolar Birliği kurulları ve Adana Barosu avukatları olmak üzere; bölge baroları ve bölge dışından barolarla birlikte kullanmakta kararlı olduğumuzu ilgili herkesin ve Adana halkının bilgisine sunarız.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×