Türkçe konuşan girişimciler ATB'nin misafiri oldu

Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen ve Türkçe konuşan girişimciler, Adana Ticaret Borsa’nı ziyaret etti.

Türkçe konuşan girişimciler ATB'nin misafiri oldu
11 Mart 2014 Salı 11:48

Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen ve Türkçe konuşan girişimciler, Adana Ticaret Borsa’nı ziyaret etti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ‘Türkçe Konuşan Girişimciler Programı’ kapsamında Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu, Rusya, Almanya, Kuzey Kıbrıs, İran ve tüm Orta Asya ülkelerinden gelen girişimcilerin, Adana buluşması Adana Ticaret Borsası’nda (ATB) da gerçekleştirdi.

Günümüzde özel sektör ve girişimciliğin büyük önem kazandığını belirten ATB Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, “Türkçe Konuşan Girişimcilere aynı zamanda Türkiye sevdalıları da diyebiliriz. Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Adana’nın tarihi, turistik imkanları, gelişmiş sanayi bölgeleri ve yetişmiş insan kaynağı ile yatırım için en uygun kentlerden biridir. Aynı dili konuşan iş dünyası ile ticari ve ekonomik ilişkiler kendiliğinden gelişerek büyürler.” dedi.

TOBB Türkçe Konuşan Girişimciler Programına katılan girişimcilere ‘sizleri kendi ailemin birer ferdi olarak görüyorum’ diyerek diye söze başlayan Borsa Başkanı Muammer Çalışkan, “Yeni tanışıyoruz ama içimden öyle geldi. Sizleri kendime çok yakın buldum. Türkiye sevdalısı olmak için Türkiye vatandaşı olmak şart değil. Sizlerle birlikte ben kendimi bir dünya vatandaşı olarak daha güçlü hissediyorum. Bizler burada ihracat, ithalat yapıyoruz. Yerel ticarette yapıyoruz ama takdir edersiniz ki Türkiye’nin gayri safi milli hâsılası ürettiği değer 850 milyar dolar civarında. Ama ihracatı 150 milyar dolarda, yani çoğu içerde. Ama sizlerle birlikte daha büyük bir ekonominin içerisinde hissediyorsunuz kendinizi. Dünya ticareti ilişkilerle daha çok gelişiyor. Bu yüzden bu ziyaretlerinizin hem tanışma hem ticaret için çok faydalı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

KAROLOĞLU, 24 ÜLKEDEN 650 GİRİŞİMCİ KONUK ETTİK
TOBB Türkçe Konuşan Girişimciler Programı Sorumlusu Birsen Karoloğlu, “Bu güne kadar 17 ayrı grup halinde 24 ülkeden yaklaşık 650 girişimciyi ülkemizde konuk etme fırsatı bulduk. Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu, Rusya, Almanya, Kuzey Kıbrıs, İran ve tüm Orta Asya ülkelerinden ve 5 özerk ülkeden dışişleri bakanlığı aracılığıyla girişimciler seçilmekteler. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 2 haftadır ülkemizdeler. Her programda değişen illerdeki oda ve borsalarımıza ziyaretler düzenliyoruz. Oda ve Borsalarımızın ev sahipliğinde ikili iş görüşmeleri yapılabilmektedir. Fırsat buldukça şehirlerimizin tarihi ve kültürel yerlerini de misafirlerimize gezdirmekteyiz. “ ifadelerini kullandı.

TOBB Türkçe Konuşan Girişimciler Programına katılan girişimciler gösterilen yakın ilgi, bilgilendirme ve dostluktan çok memnun olduklarını belirterek Bilgiç ve Çalışkan’a teşekkür etti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×