Türkan bebeğin anıtına duygusal açılış

Bulgar askerleri tarafından açılan ateş sonucu annesinin kucağında şehit edilen 17 aylık Türkan bebeğin anıt açılışında duygu dolu anlar yaşandı.

Türkan bebeğin anıtına duygusal açılış
25 Aralık 2013 Çarşamba 17:43

Bulgar askerleri tarafından açılan ateş sonucu annesinin kucağında şehit edilen 17 aylık Türkan bebeğin anıt açılışında duygu dolu anlar yaşandı.

1984-1989 yılları arasında Bulgaristan’daki Türkler dünyanın gözü önünde büyük zulümlere maruz kaldı. Todor Jivkov rejiminin uyguladığı asimilasyon politikası sonucu yüzlerce Türk soydaş hayatını kaybederken yüzbinlerce kişi topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Bulgar zulmünün sembol ismi ise 1984 yılında Bulgar askerlerinin kurşunu ile annesinin kucağında şehit edilen 17 aylık Türkan Fevzullah’tır. Türkan bebek için Bulgar zulmünün yıldönümünde anma törenleri yapılıyor.

Türklere uygulanan asimilasyon politikasının unutulmaması için Edirne Belediyesi Şükrüpaşa Mahallesi’nde yaptığı bir parka Türkan bebeğin anıtını dikti. Parkın ve anıtın açılışına Bulgaristan’dan gelen onlarca Türk soydaşının yanı sıra çok sayıda Edirneli katıldı. Açılış töreni öncesinde Bulgaristan’lı Türk öğrencilerin Türkan bebek adına okuduğu şiirler katılımcıları gözyaşına boğdu. Açılış töreninde konuşan Edirne Valisi Hasan Duruer, osmanlı’nın Balkanlarda tam 600 yüzyıl kaldığını belirterek devletin güçlü olduğu dönemde bu coğrafyadaki milletlerin insanca yaşamayı öğrendiğini kaydetti.
Osmanlı’nın zevale uğramasıyla birlikte komşulardan en büyük eziyeti gördüklerini ifade eden Duruer, "Türk milleti asil bir millettir. Dünyada en fazla zulme uğrayan milletlerden bir tanesidir. Belki unutuyoruz ama Balkanlarda 5 milyon soydaşımız, dindaşımız Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. Milyonlarca insanımız Balkanlarda maalesef öldürüldü. Biz bunları çok çabuk unutuyoruz. Bir techirden dolayı dünyayı ayağa kaldıranlar Türklerin uğraşım olduğunu eziyetlerden dolayı kılını dahi kıpırdatmıyor. Çünkü onlar Türk’tü, Müslümandı diye kılını kıpırdatmıyor." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise bu ülkenin Türkan bebekleri, Mustafa Kemal’leri, şehitleri unutmayacağını belirtti. Halkın her zaman Türk olmanın gururunu taşıyan başı dik bir şekilde yaşayacağını kaydeden Sedefçi, "Çok zor günler yaşandığını gayet iyi biliyorum. Bir bebek, bir melek şehit oldu. Hangi gözü dönmüş insanlar buna kıyabildiler. Onları lanetliyorum. O eller kırılsın diyorum. Ama onlardan ders almak gerektiğini de gayet iyi biliyorum. Sene 1989. 4-5 yıllık belediye başkanıyım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yüzbinler gümrüğe geliyor. Çaresiz, gözü yaşlı soydaşlarımız her gün arka arkaya geliyor ve çırpınıyorlar, bizlere sahip çıkın diyor. O acıyı yaşamış bir arkadaşınızım. Dönemin Başbakan Turgut Özal, Allah razı olsun sahip çıkıyor, destek çıkıyor. Soydaşlarımız bizim canımız diyerek onları ülkemizin vatandaşı haline getiriyor. O günler geride kaldı ama unutmayacağız. Hep ders alacağız. Yarınlara barış, kardeşlik ve dostluk içerisinde hazırlanacağız." açıklamasını yaptı.

Açılışın ardından Edirneliler ve Bulgaristan’dan gelen soydaşlar anıt önünde karanfiller bıraktı.
CİHAN

Türkan bebeğin anıtına duygusal açılış


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×