Türk sanat müziği ile dengbejler aynı filmde buluştu

Batmanlı gazeteci yazar Tarkan Demir’in hazırlayıp yönettiği “Batman ve Müzik” adlı belgesel filmin çekimleri sürüyor.

Türk sanat müziği ile dengbejler aynı filmde buluştu
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:43

Batmanlı gazeteci yazar Tarkan Demir’in hazırlayıp yönettiği “Batman ve Müzik” adlı belgesel filmin çekimleri sürüyor.

Batı illerinden Batman’a ön yargılı gelenlerin toplumu tanıdıkça ön yargılarının kırıldığını söyleyen Demir “Kentimiz Batman güzel bir şehir. Şehrimizi dışarıda iyi tanıtamıyoruz, bu nedenle kentimizi 90’lı süreçle tanıyanlar oluyor. Bu algı zaman zaman bazı etkinlikler ve faaliyetlerle kırılmaktadır, fakat yeterli olmadığı da aşikardır. Çekimlerimiz esnasında Batman’a atanan bir öğretmenimiz Türk Sanat Müziği Derneği’yle Batman’a yönelik algısının değiştiğini itiraf etti. Filmimizin amacı da Batman’daki huzur ortamını ve müziğin herkesimi kaynaştırdığını göstermektir. "Batman ve Müzik” adlı belgeselimiz, Batman’a yönelik algılarda olumlu aks değişimleri yaşatacaktır; çünkü müzik evrenseldir ve sanatın dili yoktur. ” dedi.

DENGBEJLER İLE SANAT MÜZİĞİ BİR ARADA

Demir’in hazırlayıp yönettiği belgesel film de Batman’ın müzik kültürü anlatılıyor. Yerel müzikten, dengbejlere, sanat musikisinden, batı müziğine uzanan geniş yelpazede müziğin ele alındığı “Batman ve Müzik” adlı belgesel filmin çekimlerinin yüzde 70’i tamamlandı. Demir, Batman’da yakın zamanda kurulan Türk Sanat Musikisi Derneği üyeleriyle buluştu. Üyelerden canlı performans alan Demir, görüşmesinde batıdaki Batman algısının değiştiğine dair izlenimler edindi. Batman Türk Sanat Musikisi Derneği kurucu üyelerinden olan Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci, Batman’ın çok kadim bir coğrafyada kurulmuş şehir olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Batman oldukça şanslı bir şehir. Mezopotamya’dan miras almış bir şehir. Müzik Batman’ın da temel kültürü içinde yer alan unsur. Çok kültürlü şehir olmasından dolayı Batman, çok unsurlu müzikle karşılaşıyoruz. Değişik kültürlerin müziklerini Batman’da dinliyor, görüyor, tanıyoruz. Bu çok büyük bir şans. Türk, Kürt, Arap müziği, Ermenilerin, Süryanilerin ezgilerini Batman’da görüyoruz. Pek çok müzik türü birbiriyle kaynaşmış ve birbirinin içine girmiş durumda. Batman’da Türk Sanat Müziği de var, dernek kuruldu. Türk Sanat Musikisi üyeleri çalışmalarını her hafta Cuma akşamları sürdürüyor.”

GENÇLERE TAŞIMAK

Türk Sanat Musikisi Derneği Başkanı Nejla Zuhal Rende, derneklerinin kurulma amacının Türk sanat müziğini sevdirmek olduğunu söyledi. Rende: “Biz Türk sanat müziğiyle büyüdük. Ama çocuklarımız bu müzikten habersizler. Bu müziği yeni nesillere taşımak istiyoruz. Şu an Batman’da bir ilki başardık. Bu müziği arkadaşlarla gönül beraberliğiyle yeni nesillere ulaştırmayı hedefliyoruz. Sanat müziğini çalıştıktan sonra, diğer müzik türlerinden de şarkılar okuyoruz. Önümüzdeki süreçte konserimiz olduğunda Kürtçe, Arapça ezgiler de seslendireceğiz.” dedi.

BATMAN’DA ÇOK MUTLUYUZ

Ted Batman Koleji sosyal bilgiler öğretmeni Esra Çayhan, bir buçuk yıldır Batman’da görev yaptığını ve Batman’a gelmeden “Batman” algısının farklı olduğunu dile getirirken, Batman'da huzurlu ve mutlu olduğunun altını çizdi. Çayhan: “Daha önce Ankara’nın doğusunu hiç görmemiştim, haberlerden ve basından edinmiştim. Batman’a geldiğimde beklediğimin çok ötesinde farklı bir şehirle karşılaştığımı itiraf etmek zorundayım. Hatta çok büyük kaygılarım vardı, hiçbirinden eser kalmadı. Bir öğretmen arkadaşımın aracılığıyla Türk Sanat Müziği Derneği'yle tanıştım. Cuma akşamları daha bir anlam kazanmakla birlikte buradaki güzel insanlarla birlikte bu işe daha çok ilgim arttı. İzmir ve Muğla'daki arkadaşlarıma çalışmalarımızı anlatırken çok şaşırdıklarına tanık oluyorum. Bu şehrin özellikle güzel insanlarının ve bu güzel insanlarının yaptığı bu oluşumları önce yerel basında daha sonra ulusal basında çok daha fazla dile getirilmesinden yanayım. Çünkü herkes Ankara’nın batısıyla ilgili herkes az çok bir görüşe sahip. Burayla ilgili ve bu güzel işlerin daha çok dile getirilmesini daha güzel projelerle birlikte daha büyük camialarda bunun tartışılmasından yanayım. Çalışmalar amatör, ruhlar amatör ama yapılan her iş profesyonel. Hepimiz bir aileyiz ve Batman’da çok mutluyuz.” diye konuştu.
CİHAN

Türk sanat müziği ile dengbejler aynı filmde buluştu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×