Türk Sağlık Sen: Ebelerin yüzde 78’i mobing mağduru

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, yayımladığı bir mesajla 21-28 Nisan Ebeler Haftası'nı kutladı.

Türk Sağlık Sen: Ebelerin yüzde 78’i mobing mağduru
22 Nisan 2014 Salı 14:38

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, yayımladığı bir mesajla 21-28 Nisan Ebeler Haftası'nı kutladı. Ebelerin fedakârca hizmet yaptığı ve yeni bir hayatın dünyaya merhaba demesine yardımcı olduğunu belirten Doğruyol, “Ebeler Haftası nedeniyle Türk Sağlık-Sen olarak bir anket çalışması gerçekleştirdik. İnternet sitemiz üzerinden yapılan ve sorunlarını tespit etmek için gerçekleştirilen anketimize bin 295 ebe arkadaşımız katıldı. Anket sonuçlarına göre ebe arkadaşlarımızın yüzde 70’i, son bir yılda fiziksel veya sözlü şiddete uğramış. Yüzde 75'i ücretlerin yetersiz olduğunu düşünüyor. Yüzde 55’i sabit ek ödeme dışında sadece 0-100 TL arasında performans ücreti alıyor. Yüzde 78’i kurum amirleri veya çalışma arkadaşları tarafından mobinge maruz kalmış. Yüzde 38’ine göre çalışma hayatlarındaki en büyük endişe amir baskısı, Yüzde 25’ine göre ise iş güvencesinin ortadan kalkması. Çalışma hayatlarını zorlaştıran en önemli unsur yüzde 32’sine göre personel eksikliği, yüzde 26’sına göre ücretlerin yetersizliği. Yüzde 26’sı 60 saatin üzerinde, yüzde 13’ü ise 40 saatin üstünde aylık nöbet tutuyor. Yüzde 88’inin çalıştığı kurumda kreş hizmeti bulunmuyor. Yüzde 75’i, Sağlık Bakanlığı’nın sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor. Yüzde 67’si ailelerine az vakit ayırabilmekten şikayetçi. Yüzde 16,37’sı ise hiç vakit ayıramadığını belirtiyor.” dedi.

'54 BİN EBE SORUNLARIYLA BAŞBAŞA'

Anket sonuçlarına göre yaklaşık 54 bin ebenin sıkıntılarla uğraştığını aktaran Doğruyol, “Birçok sorunla başbaşa bırakılmışlardır. Aldıkları ücretler yeterli değildir. Şiddet ve mobbinge maruz kalmaktadırlar. Aileye hizmet verenlerin, annelerin ve bebeklerin yanında olanların ailelerine vakit ayıramamaları, kreş hizmetinden bile çok büyük oranda mahrum kalmaları kabul edilebilir gibi değildir. Türk Sağlık-Sen olarak 21-28 Nisan Ebeler Haftası'nda sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz. Göstermelik kutlamalar yerine, ebe arkadaşlarımızın mağduriyetlerini çözüp taleplerini karşılamadan yana bir tavır ortaya koyulmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak mesleklerine hakettikleri değerin verilmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi temennisiyle tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftası'nı kutluyoruz.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×