Türk-İş'ten Avrupa'ya mülteci tepkisi

Türk-İş Başkanı Atalaya, Avrupa ülkelerinin mültecilere yüz döndüğünü, onları kaderlerine terk ettiğini söyledi

Türk-İş'ten Avrupa'ya mülteci tepkisi
25 Şubat 2016 Perşembe 13:52

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Kriz dönemindeki kemer sıkma politikalarıyla birçok ülkede sosyal hakları geriye götüren Avrupalı yöneticiler, şimdi de milyonlarca savaş mağduru mülteciye sırt dönerek onları kaderlerine terk ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Sendikalar Konfederasyonunun (ETUC) Avrupa Liderler Zirvesinin mültecilerle ilgili aldığı kararını eleştiren 22 Şubat'taki bildirisini değerlendirdi.

ETUC'un "Avrupa mültecilere kapılarını kapattı" eleştirisine katıldıklarını belirten Atalay, "Avrupalı yöneticiler, Avrupa'nın kapılarını kapatarak savaş mağduru mültecilere karşı adeta ikinci bir savaş açmıştır. Suriye'deki savaştan kaçan mülteciler, Avrupa'da ikinci bir savaşla karşı karşıya kalıp son umutlarını da bu savaşta maalesef kaybetmiştir" ifadelerini kullandı.

Gerek ülke olarak Türkiye'nin gerekse de sendikaların Suriyeli sığınmacılara kucak açtığını vurgulayan Atalay, şöyle devam etti:

"G20 faaliyetlerimiz kapsamında İslahiye 1. Geçici Barınma Merkezi'ne uluslararası heyetle ziyaret gerçekleştirdik. Hatay'da Altınözü ve Boynuyoğun Konaklama Merkezi'ni ziyaret ettik ve imkanlarımız ölçüsünde maddi manevi yardımda bulunduk. Ancak, Avrupa'nın mültecilere karşı geliştirdiği düşünce ve politikaları, hiçbir şekilde insani değerlerle bağdaştıramıyoruz. Görülüyor ki kriz dönemindeki kemer sıkma politikalarıyla birçok ülkede sosyal hakları geriye götüren Avrupalı yöneticiler, şimdi de milyonlarca savaş mağduru mülteciye sırt dönerek onları kaderlerine terk ediyor. Bu gelişmeler, insan hakları, sosyal haklar ve demokratik haklar konusunda Avrupa'ya karşı güvenin sarsılmasına neden oluyor."

Yaşamak için bir kara parçası arayan insanların, sahillere vuran ölmüş bebeklerin söz konusu olduğu yerde insani değerlerin pazarlık konusu edilemeyeceğini aktaran Atalay, "İnsani ve vicdani sorumluluk, ödenecek para ile de ortadan kalmaz. AB ülkelerinin liderleri, sendikaların eleştirilerine kulak verip bir an önce insani sorumluluklarını yerine getirmek zorundadır" görüşünü kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×