Türk-İş: Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 3 bin 802 lira

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, yerel seçimlerin bitmesinin ardından zam geldiğini ve mutfak enflasyonunda aylık yüzde 1.58 oranında artış gerçekleştiğini söyledi. Dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 167, yoksulluk...

Türk-İş: Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 3 bin 802 lira
03 Mayıs 2014 Cumartesi 11:58

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Demirer, yerel seçimlerin bitmesinin ardından zam geldiğini ve mutfak enflasyonunda aylık yüzde 1.58 oranında artış gerçekleştiğini söyledi. Dört kişilik ailenin açlık sınırının bin 167, yoksulluk sınırının ise 3 bin 802 lira olduğunu belirterek, bekar işçinin maliyetinin de bin 387 lira olduğunu bildirdi.

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Demirer, nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı ile ilgili açıklama yaptı. Yerel seçimlerin ardından mutfak harcamasına temel oluşturan birçok gıdanın fiyatının artış gösterdiğini ifade etti. Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla, her ay düzenli olarak yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının 2014 Nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının bin 167 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının ise 3 bin 801 lira olduğu belirtildi. Türk-İş İl Temsilcisi Demirer, "Konfederasyon hesaplamalarına göre, bekar bir işçinin yaşama maliyeti bin 387 liradır. Sadece bir kişinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesi için yapılması gerek Türk-İş'in verileri temel alındığında Nisan 2014 ayı itibariyle mutfak enflasyonundaki değişim şöyle oldu. Dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,58 oranında arttı.

Yılın ilk dört ayı itibariyle artış oranı yüzde 7,91 oldu. Gıda enflasyonunda on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 15,29 oranında, geçen yılın aynı aynına göre neredeyse iki katı oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 10,72 olarak hesaplandı." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×