Türk Eğitim Sen: İlk dönemi ders yerine sınavlarla geçirdik

Türk Eğitim Sen, 2013-2014 eğitim öğretim yılı ilk dönemini değerlendirdi. İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, yönetmelik değişikliklerinin eğitim sisteminde birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini söyledi.

Türk Eğitim Sen: İlk dönemi ders yerine sınavlarla geçirdik
27 Ocak 2014 Pazartesi 16:13

Türk Eğitim Sen, 2013-2014 eğitim öğretim yılı ilk dönemini değerlendirdi. İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, yönetmelik değişikliklerinin eğitim sisteminde birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini söyledi. Ders geçme notunun 50'ye çıkarılmasıyla karnelerdeki zayıf sayısının arttığı belirten Demir, başarı oranı yüzde 50'nin altında olan sınavların tekrar edilmesi mecburiyeti olduğunu, bu yüzden birçoğunun yeniden yapıldığını kaydetti: “Ders için ayrılması gereken süre, başarı oranının yüzde 50’nin altında kalması nedeniyle sınav yapmak için ayrılır hale gelmiştir. Ayrıca başarı oranının yüzde 50’nin altında kalmaması için öğretmenler de çözüm yolu olarak soruları kolaylaştırmak zorunda kalmıştır.”

Son yönetmelik değişikliğiyle ortaöğretimde öğrencilere 10 gün özürsüz, 35 gün de anne ve babasının yazılı izniyle özürlü devamsızlık hakkı tanındığını ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Demir, 35 günlük iznin suistimale çok açık bir uygulama olduğunu savundu. Bazı öğrencilerin anne ve babasının imzasını taklit ederek okula gelmediğini, bu şekilde resmî olarak izinli sayılan ve sınavlara girmeyenler için öğretmenlerin sınav yapmak zorunda kaldığını dile getirdi. Minibüs ya da otobüs hattı olan köylerin taşımalı eğitim dışında bırakılmasının da önemli bir sıkıntı olduğunu belirterek, “Bu durumdaki öğrenciler, okullarına ulaşım sorunu yaşamışlardır. Ailelere maddi ek külfet veren bu durumdan dolayı aileler çocuklarını okula göndermemeye başlamış ya da okul idarecilerinden çözüm bulmaları için ricacı olmuşlardır.” dedi. Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği'ne geçiş yapan öğretmenlerin, mahkeme kararıyla sınıf öğretmenliği normuna geri dönmek zorunda kaldığını, bunun da yeni sıkıntılar doğmasına ve öğretmenlerin mağduriyet yaşamasına sebep olduğunu öne sürdü. Eğitim yılının ilk döneminde de öğretmen açığının halledilemediğini, derslerin ücretli öğretmenler tarafından tamamlandığını ifade eden Merih Eyyüp Demir, İzmir’de halen aralarında ön lisans mezunlarının bulunduğu 2 bine yakın ücretli öğretmen bulunduğunu, şehirdeki toplam norm kadro ihtiyacının 3 bin 449 olduğunu vurguladı. Okullardaki ödenek sıkıntısı sebebiyle yardımcı personel eksiğinin gözardı edildiğini de aktaran Demir, tartışmalı olan ve yargı süreci devam eden yönetici atama mülakat sınavının, eğitimindeki önemli meselelerin başında geldiğini aktardı: “Ekonomik anlamda yaşananların telafisi bir şekilde mümkündür ancak eğitimde kaybedilecek fert yoktur. Eğitimciler açısından, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın bir gün dahi kaybına tahammülümüz yoktur. Yarıyıl tatilinin ekonomik ve siyasal konuların gölgesinde kalmayarak en işi şekilde değerlendirilmesini ve sorunların çözümü için verimli bir sürecin geçirilmesini beklemekteyiz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×