'Türk basını bu tür kısıtlamalara lâyık değildir'

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş, Türkiye genelinde emniyet hizmet binalarına basın mensuplarının girişinin yasaklanmasına tepki gösterdi.

'Türk basını bu tür kısıtlamalara lâyık değildir'
24 Aralık 2013 Salı 16:58

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş, Türkiye genelinde emniyet hizmet binalarına basın mensuplarının girişinin yasaklanmasına tepki gösterdi. Türkeş, "Basın mensuplarına haber alacağı alanların kapılarını kapatmak, önce basın özgürlüğüne vurulmak istenen darbenin feci ifadesidir." dedi.

Türkeş, yaptığı açıklamada basın mensuplarını emniyet kapılarında "Girmek yasak" diye karşılayanların hükümlerinin, basından sansürün kaldırılışının 105. yılında hâlâ geçerliliğini koruduğunu kaydetti. Türkeş, "Demokrasilerin yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü önemli gücü olarak kabul edilen basın, hükümetin son aldığı kararla yeniden haber alma ve yazma özgürlüğünün dışına itilmiş bulunmakta. İletişim çağı olarak kabul edilen günümüzde basın, donanım olarak en gelişmiş kurumların başında gelir. Basın mensupları, haber alma ve kamuoyunu bilgilendirme görevlerini bu büyük kurumun son derece gelişmiş olanaklarından yararlanarak yerine getirir. Basın mensuplarına haber alacağı alanların kapılarını kapatmak, önce basın özgürlüğüne vurulmak istenen darbenin feci ifadesidir. Bu kapatmayla birlikte basın yayın sistematiğinin çok çeşitli matbaalarını, üretimden ve gelirden yoksun etmenin mantıksız uygulamasıdır. Basında meydana gelecek istihdam boşluğunun büyüklüğü düşünülecek olursa kamu görevi yapmakta olan basın mensuplarının anayasal haklarına önemli kısıtlamalar gelmektedir." şeklinde konuştu.

Yetkilerinin bu kararlarını yeniden gözden geçirmesini isteyen Ünal Türkeş, "İletişim çağına yetişmenin hazırlığı ve hızı içinde olan Türk basını, bu tür kısıtlamalara lâyık değildir. Tesislerini her yıl yenileyen ve kadrolarını her yıl basın yayın mezunu gençlerle zenginleştiren Muğla basını, gireceği haber kaynaklarının başında gelen emniyet binalarına sıkıntısız girmenin yollarına mutlaka kavuşmalıdır." dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×