Tunceli Üniversitesi’nde fiili livata iddiası

Eğitim Sen Tunceli Şubesi, Tunceli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışan Z.Ö.’nün erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğunu iddia etti.Konu ile ilgili Eğitim Sen Tunceli Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Tunceli Üniversitesi...

Tunceli Üniversitesi’nde fiili livata iddiası
25 Temmuz 2014 Cuma 19:18

Eğitim Sen Tunceli Şubesi, Tunceli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışan Z.Ö.’nün erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğunu iddia etti.

Konu ile ilgili Eğitim Sen Tunceli Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Tunceli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Z.Ö.’nün bulunduğu pozisyonu ve hiyerarşiyi kullanarak derslerini yürüttüğü bazı erkek öğrencilere fiili livatada bulunduğu belirtildi.

Eğitim Sen Tunceli Şubesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tunceli Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışan Z.Ö’nün derslerini yürüttüğü bazı öğrencilere, bulunduğu pozisyonu ve hiyerarşiyi kullanarak “fiili livata” uyguladığı iddia edilmiştir. Daha sağlıklı bir soruşturma yürütülmesi açısından olay öğrenildiğinde açığa alınması gerektiği düşünülen ilgili şahıs hakkında başlatılan ilk soruşturma, öğrenciler dilekçelerini geri çektikleri ya da çektirildikleri için kapatılmıştır. İtirazlar üzerine soruşturma yeniden açılmış ve komisyon değiştirilerek farklı bir soruşturma komisyonu kurulmuştur. Yeni kurulan komisyonun gerçek anlamda YÖK disiplin yönetmeliğini uygulanıp uygulanmayacağı merak konusudur. Üniversitede yaşanan bu ve benzeri olayların takipçisi olacağımızı üniversitemize ve kentimize sahip çıkacağımızı ve alınacak kararları yakından izleyeceğimizi basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, ise “H.Ö. adlı şahıs dilekçeyle rektörlüğe başvurdu. Dilekçeyle başvurulması üzerine iddiaları araştırmaları için iki rektör yardımcısı ile bir dekan vekilini görevlendirdim. Öğrencinin soruşturma sürerken dilekçesini geri çekmesi üzerine komisyon sonuç raporunda şikayetçinin dilekçesini geri çekmesi nedeniyle ceza önermedi. Bu duruma rağmen Yrd. Doç. Dr. Z.Ö.’yü bölüm başkanlığından alarak yerine başka bir atama yaptık. Bunun yanı sıra yeni bir soruşturma komisyonu kurduk. Komisyon şu anda incelemelerini sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından da soruşturma başlatıldığı öğrenildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×