Tunca ve Meriç Nehirlerinde Korkutan Yükseliş Devam Ediyor

Bulgaristan'daki yoğun yağışların ardından taşan Tunca ile Meriç Nehri'nde dün de taşkın sularının yükselişi devam etti.

Tunca ve Meriç Nehirlerinde Korkutan Yükseliş Devam Ediyor
10 Mart 2015 Salı 18:14

Bulgaristan'daki sıkı yağışların arkasından taşan Tunca ile Meriç Nehri'nde dün de taşkın sularının yükselişi sürdü.

ŞAHİN: TAŞKINLAR EDİRNE'NİN KADERİ

Nehir kenarındaki bir takım çay bahçeleri su altında kalırken Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkınların Edirne'nin kaderi olduğunu ve Nisan ayında inşaatına başlanacak kanal projesinin bunu değiştireceğini söyledi.

PROTOKOL EVİ BOŞALTILDI

Bulgaristan'da geçen hafta sonu tesirli bulunan ve süre vakit süren yağışlı hava Edirne'deki Tunca ile Meriç Nehri'nin debisini yükseltti. Dün artan su sebebiyle nehirler taşarken, çevresindeki oldukça çok çay bahçesi ve işletme sular altında kaldı. Edirne Belediye Başkanlığı'nın işlettiği Protokol Evi, boşaltılırken bugün yükselen ırmak debisi su ile dolmasına sebep oldu.

DEBİ ARTIŞI SÜRÜYOR

DSİ verilerine göre, ırmak debileri yavaşta olsa artmaya devam ederken Tunca Nehri'nin debisi 246 metreküp saniye olarak, Meriç Nehri'nin debisi ise 1324'e arttı. Tunca Köprüsü girişi azda olsa sularla dolmasına karşın geçişler sağlanabiliyor.

'KANAL PROJESİ EDİRNE'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK'

Nehir taşkınlarının Edirne'nin kaderi olduğunu anlatım eden Vali Dursun Ali Şahin, Nisan ayında inşaatına başlayacak kanal projesinin bu hali değiştireceğini söyledi. Vali Şahin, şöyle dedi:

'Taşkın; bundan böyle Edirne'nin kaderi. Edirne dendiğinde akla ilk gelen taşkın oluyor. 1-2 yıl sonra bu kaderi değişecek. Şu anda taşkında sorun yok. Bulgaristan'ın Kırcaali kentindeki kar yağışı bu karın ansızın erimesi dolayısıyla bir taşkın olabilmektedir lakin geçen seferki kadar olacağını zannetmiyorum. Kirişhane istasyonumuzdaki ölçümlerde düşme yaşanıyor. Bu yükselişlar kış mevsiminde normal yükselmelerdir. Normal yükselme için taşkından söz etmek doğru olmaz. Ama tedbirlerimizi elden bırakmadık. Sarayiçi çevresindeki tarihsel köprüler trafiğe kapalı. Gelen su miktarı fazla fazla değil lakin toprak suya doyduğu için su etrafa yayılıyor. İnanıyorum ki önümüzdeki günlerde normale dönecek.'

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×