Tüm oteller doldu, halk evlerini açtı

Nevruz kutlaması için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır'da hareketlilik yaşanıyor.

Tüm oteller doldu, halk evlerini açtı
20 Mart 2015 Cuma 17:01

Diyarbakır'da gerçekleştirilecek Nevruz kutlaması için canlılık yaşanıyor. Nevruz Tertip Komitesi, yoğunluk dolayısıyla otellerde yer kalmaması itibariyle gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

SES SİTEMLERİ DÖŞENİYOR

Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda yarın düzenlenecek nevruz etkinliği için hazırlıklar sürüyor. Park içerisindeki bölgede belediye ekiplerince temizleme ve boyama çalışmaları devam ederken, ses sistemi yerleştiriliyor.

15 TON HAZIR EDİLDİ

Seyyar temel istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği bölgede kalabalık itibariyle 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için bölgeye 15 ton odun getirildi.

BASIN ORDUSU TAKİP EDECEK

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı matbuat mensupları, nevruz kutlamalarına ait yayın yapmaya başlarken, bölgeye diri yayın araçları yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın matbuat mensubu akreditasyon yaptı.

ANONSLA DAVET YAPILIYOR

Kent merkezinde birtakım yerlere üstünde Türkçe ve Kürtçe "Newroz kutlu olsun" yazılı flama ve balonlar asıldı, araçlardan kutlamalara katılım için anonslar yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nca, nevruz etkinliğinin yapılacağı bölgeye ulaşımın sorunsuzca sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle yurttaşlar karşılıksız taşınacak.

OTELLERDE DOLULUK YÜZDE 100'E ULAŞTI

Nevruz kutlaması öncesinde 2 bini aşkın yatağa sahip otellerde doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaştı. Otellerde yer bulamayanlar evlerde ağırlanacak. Nevruz etkinliğine katılacaklar Diyarbakır'da yöresel elbise satışı yapılan dükkanlardan alış veriş yapıyor.

Kentteki bir otelin müdürü Mihdat Kavmaz, AA muhabirine yaptığı izahatda, nevruz programına katılmak üzere Irak, Almanya, İsviçre ve Hollanda'dan aşırı sayıda ziyaretçinin geldiğini belirterek, son 3 gündür otellerdeki doluluğun yüzde 90'ı aştığını söyledi.

Bu akşam ve yarın için doluluğun yüzde 100 olduğunu kaydeden Kavmaz, yer talebi için gelenleri etraf il ve ilçelerdeki otellere yönlendirdiklerini kaydetti.

AİLECE GELDİLER

Program için Irak'tan aşırı sayıda kişi, habur Sınır Kapısı üstünden karayoluyla Diyarbakır'a geldi. Erbil'den gelen Aras Kerim, yakınlarından oluşan 24 benlik kafileyle nevruz heyecanını yaşamak için Diyarbakır'a geldiklerini söyledi.

"BARIŞ SÜRECİNE UYGUN BİR KUTLAMA OLACAK"

Demokratik Toplum Kongresi Sözcüsü ve Nevruz Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, hazırlıkların tamamlanma evresinde olduğunu söyledi.

Fırat, kutlamalara PYD Eş Başkanı Asya Abdullah'ın yanı dizi aralarında Almanya, Fransa, İtalya ve Irak'ın da bulunduğu 25'i aşkın ülkeden parlamenter, diplomat ve heyetlerin katılacağını dile getirdi.

Yoğun katılım itibariyle otellerde yer problemi yaşandığını, otelde yer bulamayan vatandaşları evlerde ağırlamak için hazırlık yaptıklarını bildiren Fırat, "Bunun için bin 500 ev hazırlandı. Diyarbakır'daki otellerde yer bulamayanların birileri Batman, Mardin ve Şanlıurfa'daki otellere yönlendirildi. Barış sürecine müsait bir tebrik olacak" dedi.

5 NOKTADAN ALANA GİRİLECEK

Fırat, kutlamaların sorunsuz geçmesi için çoğu gönüllü binlerce bireyin görevlendirildiğini söyledi. Valilik ile yaptıkları görüşmelerde vatandaşların 5 yerde oluşturulacak güvenlik noktasında yapılacak üst aramasının peşinden bölgeye alınacağını kaydetti.

ÖCALAN'IN MESAJI OKUNACAK

İmralı'da Abdullah Öcalan'ın, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'tan oluşan heyete ilettiği mesajın kutlamada okunacağı bildirildi.

ETKİLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da Sabah saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat içinde metrekarede 20 ila 30 kilograma ulaşacağı hesap ediliyor.

Valilik, kutlamanın yapılacağı bölgede yaşanacak yoğunluk itibariyle Zümrütevleri caddesinin vasıta trafiğine kapatılmasını kararlaştırdı.

NEVRUZ ATEŞİ YAKILDI

Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde nevruz kutlaması yapıldı. Aralarında yöneticilerin de bulunduğu belediye çalışanları yakılan ateş etrafında davul zurna eşliğinde halay çekti. Halk oyunları ekibinin gösterisinin peşinden vatandaşlara şeker ikram edildi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×