TTB: Suriyeli çocuklar imam nikahı ile gelin yapılıyor

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan Suriyeli kadınlar, ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor.

TTB: Suriyeli çocuklar imam nikahı ile gelin yapılıyor
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:38

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan Suriyeli kadınlar, ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Bölgede bulunan kamplarda ve kamp dışı yaşamda Suriyeli kadınlara yönelik yaşanan sorunların arttığını söyleyen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Mehmet Zencir, son dönemlerde çocuk evliliklerinin, kontrolsüz gebeliklerin ve kadın ticaretinin arttığına dikkat çekti. Zencir, “40 bin TL olan başlık parasının 5 bin TL’ye düştüğü, imam nikahı ile ikinci, üçüncü evliliklerin olduğu ve çocuk evliliklerinin olduğu söyleniyor. Buna yerli kadınların da isyanı var. Bir sosyal gerilim alanı oluşmuş durumda.” ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği tarafından Suriyeli mültecilerin sağlık durumlarına ilişkin bir çalışma yapıldı. “Suriyeli sığınmacılar ve sağlık hizmetleri raporu’ isimli projede Mayıs-Kasım 2013 tarihleri arasında Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Gaziantep, Kızıltepe ve Nusaybin ile Rojova bölgesinde incelemeler yapıldı. Proje kapsamında savaş ve göçe bağlı gelişen sağlık hizmetleri sorunları ele alındı.

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Mehmet Zencir, kamp içerisinde verilen sağlık hizmetlerinin dışında kamp dışında kalan Suriyeli mülteciler için kapsamlı bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. “Türkiye’de kamp dışında yaşayan nüfus ile ilgili ciddi bir sorun var. Bu sorun hizmetin planlanmasını etkiliyor.” diyen Dr. Zencir, nüfusun bilinmemesi koruyucu sağlık hizmetlerinde aksamalara neden olduğuna dikkat çekti. Zencir, “Korucu hizmetler olan, çocukların aşılanması, büyüme gelişmesinin izlenmesi, beslenmesi, gebelerin izlenmesi, aile planlaması, bulaşıcı hastalıklarla mücadele ve çevre sağlığı ile ilgili bilmediğiniz bir nüfusa bunları yapmanıza imkân yok. Suriyeli sığınmacıların kayıt altına alınmak istemiyorlar. Buna bir şey deme şansınız yok. Savaşın getirdiği gergin ortam için kayıt olmak istemeyenler var. Bunlara sağlık hizmeti vermemiz için bu bir engeldir anlayışından vazgeçmemiz gerekir. Sağlıkta herhangi bir kayıt engelini kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriyeli kadınların bölgede ciddi sorunlar yaşadığına da değinen Dr. Zencir, “Kadınlar eve ya da kamptaki çadıra hapsedilmiş durumda. Dışarı çıkamıyorlar, sosyal bir izolasyonları var. Sağlık açısından aile planlaması hizmetine erişemiyorlar.” dedi. Suriyeli kadınların istenmeyen evliliklere ve kontrolsüz gebe kalmalara maruz kaldığına işaret eden Zencir, “Çok zor durumda kalan Suriyeli sığınmacılar, yerli nüfusun orta yaşlı ve yaşlı erkekleri için ikinci ya da üçüncü evlilik gibi bir durum var. Bölgede her yerde bunu duyabiliyorsunuz. Özellikle KAMER’in bir çalışması var. Bununla ilgili başvuruların geldiği söyleniyor. Çok çirkin bir durum var. 40 bin TL olan başlık parasının 5 bin TL’ye düştüğü, imam nikahı ile ikinci ve üçüncü evliliklerin olduğu ve çocuk evliliklerinin olduğu söyleniyor. Buna yerli kadınların da isyanı var. Bir sosyal gerilim alanı oluşmuş durumda. Bölgede çok konuşulan bir durum.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda özellikle kadınların bu konudan şikayetçi olduğuna değinen Zencir, bu konunun ortadan kalkması için savaşın bitmesi gerektiğini söyledi. Zencir şöyle devam etti: “Türkiyeli erkeklerin Suriyeli kadınları ikinci eş ya da kuma olarak aldıklarını söylerken, hem Suriyeli kadınların KAMER’in yaptığı başvurular hem de Türkiyeli kadınların resmi olarak evli olduğu erkeğin imam nikahlı eşi şikayet etmesinden kaynaklanıyor. Bu olgu kanıttır. Bunları sinyal olarak düşünmemiz gerekir. Biz 60 aileden yaptığımız görüşmelerden kaynaklanıyor. Ayrıca bölgede yaptığımız izlemler de bu sinyalleri güçlendiriyor. Suriyeli kadınlar neden bu zoru kabul ediyor. Savaş. O zaman savaşın önlenmesi en temel ve vazgeçilmez unsur. Türkiyeli kadınların mücadelesi de önemli. Onlar dile getirerek bu sorun ortaya çıktı. Türk, Kürt ve bölgedeki Arap kadınların bu işe sahip çıkması gerekir.” CİHAN

TTB: Suriyeli çocuklar imam nikahı ile gelin yapılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×