TTB: Pratisyen hekimlere, uzmanlık sınavına girme şartı getirildi

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği tarafından aile hekimlerine yönelik acil nöbetleri, uzmanlık eğitimi zorlanmaları ve hak kayıplarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

TTB: Pratisyen hekimlere, uzmanlık sınavına girme şartı getirildi
16 Ocak 2014 Perşembe 16:28

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği tarafından aile hekimlerine yönelik acil nöbetleri, uzmanlık eğitimi zorlanmaları ve hak kayıplarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Aile Hekimliği Kolu Başkanı Handan Yüksel, bilgi, beceri, deneyim kazanmış pratisyen hekimlere uzmanlık sınavına girme şartının getirildiğini söyledi.

TTB binasındaki etkinlikte konuşan Hande Yüksel, ''Sağlık Bakanlığı'nın Tıpta Uzmanlık Kurulu aracılığıyla yıllardır birinci basamak birimlerinde bilgi, beceri, deneyim kazanmış bu birimlerde hizmetler yürütmüş ve halen yürütmekte olan pratisyen hekimlere uzmanlık sınavına girme şartı getirildi." dedi. Yüksel, uzmanlık eğitimi alabilmek için sınavlara giren, zorlu bir asistanlık eğitimi sonrası mecburi hizmet yapan aile hekimi uzmanlarının, emeklerinin göz önünde bulundurulmayacağı kaygısı içinde olduğuna işaret etti.

Aile Sağlık Merkezi'nde (ASM) aynı koşullarda aynı işi yapan hekimlerin arasında eşitsizliklerin devam ettiğini söyleyen Yüksel, " ASM'de çalışan pratisyen hekimlere uzmanlık eğitimi dayatılmaktadır. Bu nedenle aile hekimleri söz konusu bu eğitimi alamazsa ileri ki aşamada mesleklerini yapamaz, hatta işsiz kalabilirler." endişesini aktardı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×