Trakya Kalkınma Ajansı 1197 kişiyi girişimci adayı yaptı

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekretervekili Mehmet Karaman, son üç yılda verdikleri eğitimlerle toplam 1197 kişiyi girişimci adayı yaptıklarını belirtti.

Trakya Kalkınma Ajansı 1197 kişiyi girişimci adayı yaptı
09 Şubat 2014 Pazar 16:03

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekretervekili Mehmet Karaman, son üç yılda verdikleri eğitimlerle toplam 1197 kişiyi girişimci adayı yaptıklarını belirtti.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen 9. Dönem Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'nin tamamlandığını bildirdi. Önceki dönemlerde imzalanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokolleri ile Trakya genelinde 2013 sonu itibarıyla 43 eğitim organize eden ve toplam 1197 kursiyeri sertifikalandıran Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB'in eğitimlere devam ettiğini vurgulayan Karaman, KOSGEB’in yeni girişimci desteği’nden faydalanarak iş kurmayı düşleyen girişimci adaylarının bu destekten yararlanabilmeleri için eğitimlere katılarak girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerektiğini hatırlattı.

Eğitimler hakkında bilgi veren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekretervekili Mehmet Karaman, son üç yılda verdikleri eğitimlerle toplam 1197 kişiyi girişimci adayı yaptıklarını belirtti. Çok sayıda girişimci adayının işlerini kurmak üzere desteklerden yararlanmak için iş planlarını hazırladıklarını hatırlatan Karaman, girişimcilik eğitimlerinin talepler doğrultusunda bölge genelinde açılmaya devam edeceğini vurguladı. Bu yıl ilk kez cezaevlerinde de eğitim verdiklerini hatırlatan Karaman şunları kaydetti: “Uygulamalı girişimcilik kurslarını bugüne kadar farklı kurum ve kuruluşlara verdik. Bu yıl ilk kez 30-31 Ocak tarihleri arasında Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda meslek sahibi olan ve tahliyesine az bir süre kalan mahkûmlar da uygulamalı girişimcilik eğitiminden yararlandı. Ceza ve infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin hükümlülük süreleri bittikten sonra sosyal hayata uyum sağlamaları, hayatlarını devam ettirmeleri için mesleki eğitimler çok önemlidir. Verdiğimiz bu eğitimler toplum hayatına döndüklerinde insanlarımızın özgüvenlerini artıracak ve onları bilinçli bir girişimci haline getirecektir.”

Şubat ayı başında sona eren eğitimlerde Tekirdağ merkez, Çorlu ve Çerkezköy, Edirne merkez, Keşan ve Uzunköprü ile Lüleburgaz’da hafta içi ve hafta sonu verilen eğitimlere 30’ar kişilik grupların katıldığına vurgu yapan Karaman, KOSGEB girişimci adaylarına bu programlar kapsamında 30 bin TL’lik hibe desteği ve sabit yatırım desteği olarak 70 bin TL’ye kadar iki yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi imkânı sunulduğunu kaydetti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×