Trafo merkezindeki yangın mahalleliyi korkuttu

Adana’da Türkiye Elektrik İletişim Anonim Şirketi’ne (TEİAŞ) ait trafo merkezinde çıkan yangın çevre sakinlerine korkulu anlar yaşattı.

Trafo merkezindeki yangın mahalleliyi korkuttu
20 Ocak 2014 Pazartesi 13:03

Adana’da Türkiye Elektrik İletişim Anonim Şirketi’ne (TEİAŞ) ait trafo merkezinde çıkan yangın çevre sakinlerine korkulu anlar yaşattı. Alınan bilgiye göre, Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Akıncılar Mahallesi’nde sabah saatlerinde TEİAŞ ekiplerinin trafo merkezinde çalışma yaptıkları sırada, patlama oldu. Olayda can kaybı olmazken, patlamayla birlikte meydana gelen yangın bazı evlerin camlarının kırılmasına ve pvc’lerin erimesine neden oldu. Mahallede paniğe yol açan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Polis çevrede tedbir aldı. Mahalle sakinleri ise trafo merkezinin kaldırılmasını istedi.

Mahalle Muhtarı Zekeriya Saltan, ciddi bir risk oluşturan trafo merkezi ile enerji iletim hatlarının taşınması için imza toplayıp, ilgili kuruma verdiklerini ifade etti. Daha öncede benzeri tehlikeleri atlattıklarını savunan Saltan, “Bu olay ilk değil; ancak bu boyutta daha önce olmamıştı. Mahallemiz 60 yıllık. Kayıtlarda da mevcut, bugüne kadar evlerinin yakınından geçen iletim hatları dolayısı ile yaklaşık 10 vatandaş hayatını kaybetti. İki yıl önce imza kampanyası başlattım. İmzaları TEDAŞ’a verdim. TEDAŞ bize ‘Çok büyük maliyet nedeniyle trafo merkezinin taşınmasının güç olduğu; ödenek temin edildiğinde ancak böyle bir işlemin yapılabileceği’ bildirdi. Hatlar vatandaşın damlarının ve balkonlarının önünden geçiyor. Aileler çamaşırını sermeye veya televizyonuyla ilgili arızayı gidermeye korkuyor. İlgililerden ricam, gerekli tedbirlerin alınmasıdır.” dedi.

TEİAŞ Müdürü Yılmaz Eğerci ise 66.15’lik trafoda ekipler çalıştığı sırada patlama olduğunu kaydetti. Eğerci, “Patlama ile ilgi içerdeki trafo yağı düşüyor. Tam tespit edilmemekle birlikte olay bu şekilde meydana geliyor. Buranın taşınması daha önce planlan bir durumdu. Ancak beli bir süre alacak. Zaman içinde trafo merkezi tahliye edilecek.” diye konuştu. Mahalle sakinleri de “15-20 yıldır taşınacak” denilen trafo merkezinin daha büyük facialara yol açmadan bir an önce taşınmasını istedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×