Trabzon demokrasi nöbetine devam ediyor

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: "10 Ağustos'ta konfederasyonumuz, Sudan'ın başkenti Hartum'da oradaki sendikalarla birlikte ortak bir mitinge imza atacak. Artık Türkiye'de 7 Ağustos'tan sonra nöbeti dünyaya taşıyacağız"

Trabzon demokrasi nöbetine devam ediyor
06 Ağustos 2016 Cumartesi 01:59

Trabzon'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından vatandaşlar tarafından başlatılan "demokrasi nöbeti" sürüyor.

Atatürk Alanı'nda toplanan vatandaşlara hitap eden HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 15 Temmuz gibi bir günün tekrar yaşanmaması temennisinde bulundu.

O gün yaşananları asla unutmayacaklarını vurgulayan Arslan, konfederasyon ve sendikalar olarak darbenin her zaman muhatabı olduklarını söyledi.

Arslan, 12 Eylül 1980 darbesinin en büyük mağdurlarından birinin kendileri olduğunu belirterek, "Sendikalarımızı kapattılar, hakkımızda soruşturma açtılar ve pek çok hakkımız elimizden alındı. 28 Şubat sürecinde yine HAK-İŞ, o darbe zihniyetinin en büyük hasmı oldu. O zaman da baskılar gördük. Bazıları 12 Eylül'de askerler ve cuntacılarla iş birliği yaptı ve ödüllendirildi. HAK-İŞ ise cezalandırılmak istendi." diye konuştu.

İlk kez bir darbe girişiminin nasıl alaşağı edildiğine tanıklık ettiklerini dile getiren Arslan, 1960 darbesinde idamlar, 1980 darbesinde yaşanan acılar, 28 Şubat sürecinin getirdiği büyük intikam ve tasfiyeler, 27 Nisan'ın topluma yaşattığı travmalara rağmen bir ihanet olayının nasıl ters yüz edildiğini gördüklerini ifade etti.

Darbe girişimi başarılı olsa ölüm mangasının karşısında belki de hayatlarını kaybedeceklerini anlatan Arslan, "Onların idam ve ölüm listelerinde binlerce insanın olduğunu biliyoruz. Onun için Rabbimize hamdediyoruz." dedi.

Arslan, FETÖ'nün tüm unsurlarının yakalanarak cezalandırılmasının çok önemli olduğuna dikkati çekti. Bunun yapılmaması ve ihanet şebekesinden millet önünde hesap sorulmaması halinde tehlikenin büyüyeceğine işaret eden Arslan, şunları kaydetti:

"Milletin vicdanında bunlar mutlaka gereken cezayı almalı. Biz HAK-İŞ olarak bu konunun takipçisi olacağız. Cenabı Hak, bu oyunları oynamak isteyen iş birlikçilerine fırsat vermesin. Biz HAK-İŞ olarak bütün dünyada bu mücadeleyi anlatmaya devam edeceğiz. 10 Ağustos'ta konfederasyonumuz, Sudan'ın başkenti Hartum'da oradaki sendikalarla birlikte ortak bir mitinge imza atacak. Artık Türkiye'de 7 Ağustos'tan sonra nöbeti dünyaya taşıyacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde dünyanın değişik bölgelerinde Türkiye'de olup bitenleri doğru şekilde anlatmak için harekete geçeceğiz."

Sanatçılardan destek

Sinan Yılmaz'ın konser verdiği etkinliğin sunuculuğunu, radyo programcıları Gezegen Mehmet ve Afrikalı Ali yaptı.

Sanatçılar Davut Güloğlu, Mustafa Topaloğlu, Doğuş, Ahmet Selçuk İlhan ile tiyatro oyuncularının da yer aldığı nöbette, Berdan Mardini kendisinin yazdığı "Demokrasi ve Recep Tayyip Erdoğan" şarkısını seslendirdi.

Demokrasi nöbetine, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi de destek verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×