Torbalı Ticaret Odası, şehrin gelişimi için 20 maddelik rapor hazırladı

İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanlığı (TTO), yerel seçimleri ilçe adına fırsata çevirmeye çalışıyor.

Torbalı Ticaret Odası, şehrin gelişimi için 20 maddelik rapor hazırladı
19 Ocak 2014 Pazar 10:43

İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanlığı (TTO), yerel seçimleri ilçe adına fırsata çevirmeye çalışıyor. TTO, ilçeyi ziyaret etmesi muhtemel siyasetçiler ile belediye başkan adaylarına sunulmak üzere dosya hazırladı. Rapor ilk olarak cuma günü ilçeyi ziyaret etmesi beklenen AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a sunulacak. Torbalı’nın sorunlarının yer aldığı 20 sayfalık dosya; alt yapı, çevre ve eğitim sorunları olmak üzere birçok başlıktan oluşuyor. 13 başlık altında toplanan sorunların, çözüm önerilerinin de sunulduğu rapor için TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, “İlçe sorunlarımızı çözmek için inisiyatif almaya devam edeceğiz." dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKI

Yönetim Kurulu Üyeleri, Abdulvahap Olgun başkanlığında yılın ilk meclis toplantısında bir araya gelerek, dosyada yer alacak konuları belirledi. TTO Meclis Başkanı Murat İnak’ın da katıldığı toplantı ile ilgili olarak Olgun, şu bilgileri verdi: "Biz, Torbalı’nın sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili raporu, ilk olarak 2005’te hazırlamıştık. O günden bu güne, bu sorunların birçoğunun çözüldüğünü gördük. Yakın geçmişte; müteahhitlerin bitişik nizam sorunu, sanayicilerin deşarj izin belge sorunu, Yazıbaşı imar sorunu gibi konuların çözümüne imza attık. Şu anda raporumuzu güncelleyerek, yeni sorunları rapor haline getirdik. Yerel seçimleri ilçemiz için fırsata çevirmek istiyoruz."

Hazırlanan rapor ile ilgili bir değerlendirme de TTO Meclis Başkanı Murat İnak’tan geldi. İnak, "İlçe adına sürekli inisiyatif almaya çalışan bir odayız. Yönetimiz Kurulumuzda hazırlanan ve meclisimizce benimsenen bu rapor; inanıyorum ki, Torbalı’nın sorunlarının çözümü adına önemli bir hizmete vesile olacaktır. Çalışarak, üreterek yolumuza devam ediyoruz." dedi.

ÖNE ÇIKAN SORUNLAR

13 ana başlık halinde hazırlanan raporda yer alan sorunlar ve çözüm önerileri şu şekilde anlatılıyor: "İlçemizde faaliyet gösteren sanayi işletmelerimize, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucunda kimyasal atıkların Fetrek Çayı'na boşaltıldığı ve buradan da Selçuk'un Pamucak sahilinden denize döküldüğü anlaşılmıştır. Çaybaşı ve Ayrancılar Bölgelerimize 2 ayrı kimyasal arıtma tesisi yapılması çevreye verilen zararı ortadan kaldıracaktır. Denizli, Isparta, Burdur, Aydın ile Muğla gibi illerin geçiş noktası olan ve son dönemde trafik akışı iyice artan İzmir-Aydın Karayolundaki yoğunluğun artması yerleşim alanlarında tehlike yaratmaktadır. Karayolunun bölünmüş duble yol yapılması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir. 140 bin nüfuslu ilçemizde eğitim veren okullar bina yetersizliğinden dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Bir eğitim Kampüsü yapılması ilçemize ve bölgemize kazandırılmış büyük bir yatırım olacaktır. Atatürk Sanayi Sitesi'nin mevcut sorunları giderilerek ilçemize yakışır bir sanayi sitesi olması için gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. İzmir-Aydın Otoyolu’nun Torbalı-Yeniköy mevkiinde otoban çıkışı yapılması gerekmektedir. Torbalı’nın kronikleşen sorunları arasında yer alan en büyük sorunlardan biri de ‘hastane’ sorunudur. İlçe hastanemiz fiziki mekân yetersizliğinden dolayı bir türlü ihtiyaca cevap verememektedir."

13 SORUN 20 SAYFADA TOPLANDI

- İlçenin Mezarlık İhtiyacı
- ÖSS Sınavlarının İlçede Yapılabilir Hale Getirilmesi
- Çaybaşı ve Ayrancılar Bölgelerine Kimyasal Arıtma Tesisi
- Çaybaşı-Belevi Arasında Duble Yol Yapımı
- Eğitim Kampüsü
- Hastane Sorunu
- Katı Atık Bedelli Sorunu
- Mesleki Eğitim Sorunu
- Meslek Lisesi Sorunu
- Metropolis ve Torbalı Organize Sanayi Bölgesi İçin Otoban Çıkışı
- Sanayi Bölgesi Altyapı Sorunu
- Sanayi İmar Sorunu
- Atatürk Sanayi Sitesi Altyapı Sorunu CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×