'Toplumun bir parçası olan Çingeneler dışlanmamalı'

'Uluslararası Kültür ve Politikada Çingene-Roman Toplulukları’ isimli sempozyumda, Türkiye’deki Çingenelerin temel sorunları ve toplumsal önyargıları masaya yatırıldı. Sempozyuma Bulgaristan’dan katılan Dünyaca Ünlü Etnolog Prof. Dr....

'Toplumun bir parçası olan Çingeneler dışlanmamalı'

'Uluslararası Kültür ve Politikada Çingene-Roman Toplulukları’ isimli sempozyumda, Türkiye’deki Çingenelerin temel sorunları ve toplumsal önyargıları masaya yatırıldı. Sempozyuma Bulgaristan’dan katılan Dünyaca Ünlü Etnolog Prof. Dr. Elena Marushiakova, hükümetlerin eğitim, istihdam, sağlık ve konut gibi hususlara yoğunlaşarak Romanlara karşı ayrımcılığı ortadan kaldırması ve toplumun diğer kesimleriyle aralarındaki uçurumu gidermesi gerektiğini söyledi.

Fatih Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen sempozyumda açılış konuşması yapan Fatih Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Önder Çetin, bu tür organizasyonların genellikle sembolik olduğunu söyledi. Çetin, “Toplumsal sorunlar konusunda akademik dünyada ahkâm kesmek pek sevilir. Ancak bu konuda Romanların temsilcileri ile beraber olmayı, onları dinlemeyi istedik. Bu sayede de toplumsal ve akademik anlamda bir farkındalık ortaya koymayı amaçlıyoruz. Bu tip sempozyumların projelerle sürdürülebilir olması gerekir. Geldik, toplandık, konuştuk ve dağıldık şeklinde bir şey olmasını da istemiyoruz. Umarım ülke çapında farklılıklara karşı empati ile yaklaşır, bunları ayrım değil birleştirici unsur olarak görmeyi becerebiliriz." diye konuştu.

Roman çalışmaları hususunda dünyanın önde gelen isimlerden Bulgar Etnolog Prof. Dr. Elena Marushiakova ise telekonferansla katıldığı sempozyumda, Osmanlı İmparatorluğu'nda çingenelerle alakalı bir çalışma yaptıklarından bahsetti. Marushiakova, “Romanlara bakıldığında dünyanın farklı yerlerinde yaşadıkları görülüyor. Ancak yaşadıkları yerlere renk katan bu millete karşı devletler tarafından çok fazla ayrımcılık yapıldı. Romanlar özellikle devletlerin sundukları temel bazı imkanlardan faydalanamadı. Bilhassa eğitim, istihdam, sağlık ve konut gibi hususlara yoğunlaşarak Avrupa'daki hükümetlerin Romanlara karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumun diğer kesimleriyle aralarındaki uçurumu giderme noktasında siyasal bir duyarlılığın sağlanması ve gerekli adımların atılmasının sağlanması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Kuştepe Çiçekçiler Derneği Başkanı Metin Salih Şentürk ise Kuştepe’deki eğitim atölyelerinden bahsetti. Okuma yazma bilmeyen kadınlara ve çocuklara eğitim verdiklerini ifade eden Şentürk, “Eğitim sistemimiz dışlayıcıdır. Kültürlere ve etnik kimliğe göre eğitim verilmiyor. Ama Kuştepe Çiçekçiler Derneği, Eğitim Atölyeleri bu hassasiyetlere uygun eğitim vermeye çalışıyor. Kendi çocuğum sürekli okuldan kaçan bir çocukken şimdi ise bu atölyeler sayesinde başarı ödülü aldı. Buradan kimlikleri ve geçmişi inkar edemeyiz, bunları dikkate alarak çözümler üretmeliyiz mesajı çıkıyor. Dışlayıcı ve kutuplaştırıcı davranmak işe yaramıyor." diye konuştu

Roman Kültürünü Araştırma, Yardımlaşma ve Geliştirme Derneği Başkanı Erdinç Çekiç ise günümüzde roman açılımıyla sadece romanların varlığının kabul edildiğine ancak çözümlerin çok sonra getirileceğini umduklarını belirtti. Çekiç, “Bizi ancak eğitimli ve empati yeteneği olan insanlar anlar. Sırf kimliğinizden dolayı ötekileştirilmek kimsenin hakkı değildir. Tekrar Dünya'ya gelsem aynı anne babadan Çingene olarak Dünya'ya gelmek isterdim ancak bu dünya şartlarında değil. Ayrımcılığın ve ötekileştirmenin yaşandığı bir dünyada kimse yaşamak istemez." dedi.

Sulukule Platformu Temsilcisi Hacer Foggo da konuşmasında kentsel dönüşüm ve Çingeneler üzerinde durdu. Foggo, “Bazı akademisyenler topluma yön vermek ve bilgilendirmektense yanlış yorum yapıp kutuplaşmalara sebep oluyor. Bu tür organizasyonlar yarına daha barışçıl bakan toplumları inşa edecektir. Sosyal meselelerde akademisyenler fildişi kulelerinden halka inmeleri gerekir. Akademisyenlerin araştırmaları belge haline gelince toplumdaki ön yargılar iki üç kat daha artar. Sosyal olaylarda yapıca davranılmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×