TOKİ’den İzmir’in iki yakasına iki stat

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 15 biner kişilik İzmir Karşıyaka ve Göztepe statlarının ihale tarihlerini belirleyerek internet sitesinden ilan etti.

TOKİ’den İzmir’in iki yakasına iki stat
13 Aralık 2013 Cuma 11:18

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 15 biner kişilik İzmir Karşıyaka ve Göztepe statlarının ihale tarihlerini belirleyerek internet sitesinden ilan etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokoller kapsamında inşa edilecek Karşıyaka Stadı’nın ihalesi 28 Ocak 2014, Göztepe Stadı’nınki 29 Ocak 2014 tarihinde yapılacak. TOKİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle ekonomik ömrünü tamamlamış ve müsabakaları karşılamada yetersiz kalan spor tesislerinin yerine, UEFA standartlarında modern statlar inşa ediyor. İstanbul Seyrantepe ve Mersin Stadı’nı tamamlayan TOKİ, 11 stat ve bir kapalı spor salonunun daha ihalesini yaparak inşa etmeye başladı. İhale ve hazırlık aşamasında ise sekiz stat bulunuyor.

İZMİR’İN İKİ YAKASINA İKİ STAT

TOKİ, İzmir'deki mevcut statların fiziki şartlarının uygun olmaması sebebiyle Karşıyaka ve Göztepe’ye birer stat inşa edecek. Karşıyaka’ya 15 bin kişilik stadyum ile birlikte kamp eğitim merkezi ve il müdürlüğü hizmet binası da yapılacak. 158 kişilik loca tribünü, 881 kişilik VIP tribünü, 482 kişilik protokol tribünü, 813 kişilik basın tribünü ve 18 kişilik engelli tribününün bulunacağı stat, toplam 15 bin seyirci kapasiteli olacak. Stadın kuzey, güney ve doğu yönünde seyirci girişleri yer alırken batı yönü sporcu, basın, VIP, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Sporcular için dört soyunma odasının planlandığı statta hakem odaları, teknik direktör odaları ve revir alanları da yer alacak.

TASARIMDA İZMİR İKLİMİ ETKİLİ

Göztepe Stadı'nın yapımında, İzmir ikliminin genel özellikleri etkili olacak. Seyirci fuayelerinin ve çimlerin doğal yollarla havalandırılabilmesi, doğal ışık alabilmesi için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzemeler kullanılacak. Yağmur suyunun, çatıdan kanallarla tahliye edilerek bodrum katta havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullanılması amaçlanıyor. Çatıda kısmi fotovoltaik paneller kullanılarak, sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak. Çok amaçlı stadyumda, restoran ve büfe gibi sosyal alanların yanısıra çoklu bilet satış gişeleri bulunacak. Stadyum çevresi, yaya dolaşım alanı olarak tasarlandı. 300 kişilik protokol tribünü, 500 kişilik VIP tribün, 250 kişilik basın tribünü ve engelliler için 75 koltuğun yer alacağı stat, toplam 15 bin seyirci kapasiteli olacak. 12 asansörün bulunduğu statta 500’ü kapalı olmak üzere 600 otopark ve 10 araçlık otobüs parkı yer alacak. UEFA standartlarında inşa edilecek stat, futbol müsabakalarının yanısıra ekonomik anlamda eğlence merkezi ve doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılabilecek. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×