TOKİ projesindeki İstanbul ilçeleri belli oldu

TOKİ'nin İstanbul'da Kayabaşı, Gaziosmanpaşa, Tuzla ve Esenler'de yeni projeler yapacağı öğrenildi

TOKİ projesindeki İstanbul ilçeleri belli oldu
10 Şubat 2016 Çarşamba 13:23

İstanbul'da konut talebi her geçen yıl katlanarak artıyor. Bir yanda kentsel dönüşüm bir yanda özel sektörün üstlendiği markalı projeler ve diğer yanda da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sosyal amaçlı ürettiği konut yatırımları devam ediyor.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da İstanbul'daki mevcut duruma gönderme yaparak şunları söyledi:

60 BİN KONUTUN YÜZDE 15'İ İSTANBUL'A

“En büyük 10 şehri düşünürsek; toplam nüfusun yaklaşık yarısı bu şehirlerde yaşıyor. Bu 10 şehir arasında ise 15 milyonluk nüfusuyla İstanbul, yeni konut talebinin ve kentsel dönüşüm ihtiyacının ana damarını besliyor."

TOKİ Başkanı Turan bir yandan da Anadolu'daki projelerin hız kesmeden devam ettiğini belirtirken Kayabaşı, Gaziosmanpaşa, Tuzla, Esenler olmak üzere bu yıl İstanbul'da 7 projeye ağırlık vereceklerini dile getirdi.

Habertürk'ün haberine göre, TOKİ açısından bu yılın ciddi bir tempoyla geçeceğini söyleyen TOKİ Başkanı, 2016 için koydukları hedefin 60 bin konut üretmek olduğunu hatırlattı. Ardından da söz konusu bu 60 bin konutun yüzde 15'inin (Yani yaklaşık olarak 7 bin 500 konut) İstanbul'a yapılacağını belirtti.

ANADOLU YAKASI'NA 5 BİN KONUT

“İstanbul'da bu yıl sesimiz daha gür çıkacak" diyen Turan, özellikle Anadolu yakasına vurgu yaptı ve sözlerine şöyle devam etti: “Gelinen noktada İstanbul'un Anadolu yakasında ciddi bir çalışma ihtiyacı doğdu. Tüm planlamalarımızı buna göre yaptık. Anadolu yakasında geniş bir arazi üzerine 5 bin konuttan oluşan bir projeye imza atacağız. Söz konusu projenin 400 konuttan oluşan ilk ihalesini önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz."
 
TOPLAM SAYI 20 İLA 30 BİNİ BULABİLİR

Anadolu yakasındaki bu projenin Tuzla civarlarında olacağını da aktaran Başkan Ergün Turan, Anadolu yakasındaki projeye dair konut planlamasının yaklaşık 20 bin ila 30 bin arasında olacağı bilgisini verdi ve ekledi: “Kayabaşı'ndaki gibi büyük çaplı bir proje için planlamalarımızı yapmaya başladık."

Başkan Turan ayrıca, İstanbul için bir diğer projenin de Gaziosmanpaşa'da yükseleceğini kaydetti. Turan, Esenler ve Üsküdar'da kentsel dönüşüm projelerinin sürdüğünü bu semtlere yenilerinin de ekleneceğini ifade etti.

RAMİ ESNAFI DÖNÜŞÜMLE KAYABAŞI'NA TAŞINIYOR

TOKİ sadece konutları değil, sanayi sitelerini de dönüştürmek için çaba sarf ediyor. TOKİ Başkanı Turan, “Şehir merkezlerinde kalan ve kent estetiğini bozan sanayi sitelerine uyguladığımız dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. İstanbul Rami'deki esnaf için 990 toptancı, 120 adet ticari işyeri yapıyoruz. Kayabaşı Batı Resneli'de yer alan bu proje devam ediyor. Hak sahipleri belirlendi. Sadece İstanbul'da değil Şanlıurfa, Uşak, Bursa ve Yozgat'ta da projelendirdiğimiz önemli çalışmalar var" dedi.

65 BİN KONUT ÜRETİLECEK

TOKİ'nin İstanbul için yaptığı planlar sadece yeni konutları kapsamıyor. İstanbul'da toplamda 35 bin konut ve işyerini kapsayan 19 kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerini söyleyen Başkan Turan, “Bunlar arasında en önemli toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı Projesi. Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek. 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesini tamamladık" diye konuştu.

GAZİANTEP'E 50 BİN KONUTLUK YENİ ŞEHİR

TOKİ, 'Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi'nin ilk adımını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'yle attı. 8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en büyük yerleşim olma özelliği taşıyor. İlk etapta yaklaşık 3 bin konutun projelendirildiğini aktaran TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Toplam konut sayısının 50 bin olan Kuzey Şehir projesi, Türkiye'nin örnek projelerinden biri olacak" değerlendirmesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×