TİB ve TÜBİTAK' a Operasyon

4 ilde yasa dışı dinleme iddialarına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında, TİB'den 22, TÜBİTAK'tan 6 kişi hakkında yakalama kararı var.

TİB ve TÜBİTAK' a Operasyon
20 Ocak 2015 Salı 10:15

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yasa dışı telefon dinleme iddialarıyla ilgili soruşturmada bu Sabah operasyonlar düzenlendi.
 
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK, operasyonların merkezi oldu.
 
28 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI
 
4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlarda, TİB'ten 22, TÜBİTAK'tan 6 kişi hakkında yakalama kararı olduğu kaydedildi. Bu isimler arasında TİB eski başkan yardımcısı ve TİB eski başkan vekilinin de olduğu öğrenildi.
 
19 KİŞİ GÖZALTINDA
 
Ankara'da 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Sağlık kontrolü için hastaneye getirildi. Zanlılar, Sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecek.
 
Operasyon düzenlenen adresler arasında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK'ın da yer aldığı ifade edildi.
 
NEYLE SUÇLANIYORLAR?
 
Bilirkişi raporunda dönemin Başbakan'ı Erdoğan, şu an ki Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın dinlendiği tespit edildi.
 
Şüpheliler, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, uluslar arası casusluk yapma" iddialarıyla suçlanıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×