TGF Genel Başkanı Sertel: Cumhurbaşkanı İnternet Yasası'nı veto etmeli

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, İnternet Yasası'nın TBMM’de kabul edilmesine tepki göstererek, bir özgürlük ortamının daha sansürlendiğini iddia etti.

TGF Genel Başkanı Sertel: Cumhurbaşkanı İnternet Yasası'nı veto etmeli
07 Şubat 2014 Cuma 11:28

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, İnternet Yasası'nın TBMM’de kabul edilmesine tepki göstererek, bir özgürlük ortamının daha sansürlendiğini iddia etti. İletişim ve teknoloji çağında böyle bir düzenlemenin çağdışı olduğunu savunan Sertel, aynı zamanda aktif bir internet kullanıcısı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, yasayı veto etmeye çağırdı.

TGF Genel Başkanı Sertel, açıklamasında şunları kaydetti: “Tartışıldığı günden bu yana kamuoyundan olumsuz tepkiler almasına rağmen iktidarın bütün bu tepkilere kulak tıkadığı İnternet Yasası, ne yazık ki TBMM’den geçti. Bu yasa, siyasi iktidara internet haberleşmesine direkt müdahale yetkisi vermektedir. Böylece iktidarın sansürcü uygulamalarına bir yenisi daha eklenmiştir. Gazeteciler olarak son yıllarda varlığını sıkça sorguladığımız basın ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbe daha vurulmuştur. Basın meslek örgütleri olarak, ancak ve ancak dikta rejimlerinde görülebilecek böyle bir uygulamayı kabul etmediğimizi bildirirken yasanın iptali için başta Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik bu yasa derhal kaldırılmalıdır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×