TGC: Suriye’de kaçırılan muhabir hemen serbest bırakılmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Haber amacıyla gittiği Suriye’de kaçırılan Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılmasını istedi.

TGC: Suriye’de kaçırılan muhabir hemen serbest bırakılmalı
18 Aralık 2013 Çarşamba 13:58

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Haber amacıyla gittiği Suriye’de kaçırılan Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılmasını istedi. Yazılı açıklama yapan TGC, “Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu konuda hükümetin, Dışişleri Bakanlığı’nın ve muhalefet partilerinin de etkin bir çaba içinde olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TGC, 21 gün önce haber amacıyla gittiği Suriye’de muhalif gruplar tarafından kaçırılan Milliyet muhabiri Bünyamin Aygün’ün serbest bırakılması için gereğinin yapılması gerektiğini belirtti. TGC Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklama şöyle: “Uluslararası kurallara göre savaş durumunda gazetecilerin korunması ve kollanması prensipleri Suriye’de sürekli çiğneniyor. Bu kez de savaş muhabirliği konusunda deneyimli meslektaşımız Bünyamin Aygün süregelen iç savaşın kaçırılan gazetecilerinden biri oldu. Arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu konuda hükümetin, Dışişleri Bakanlığı’nın ve muhalefet partilerinin de etkin bir çaba içinde olmasını istiyoruz. Ayrıca Özgür Suriye Ordusu ve muhalif grupları da gazetecileri ve basın özgürlüğüne yönelik olumsuz tutumlarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×