TGC, Suriye ile ilgili yayın yasağına karşı dava açtı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayın organı, Bizim Gazete adına Suriye ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldığı iddia edilen toplantının yasa dışı dinlenmesi konusunda verilen yayın yasağına karşı dava açtı.

TGC, Suriye ile ilgili yayın yasağına karşı dava açtı
03 Nisan 2014 Perşembe 18:38

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yayın organı, Bizim Gazete adına Suriye ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldığı iddia edilen toplantının yasa dışı dinlenmesi konusunda verilen yayın yasağına karşı dava açtı.

TGC Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, kararın bu haliyle basın özgürlüğüne müdahale ve 'sansür' niteliğinde olduğu için dava açılmasına karar verildiğini belirtti. Açıklamada mahkeme eliyle yapılan sınırlamanın; aynı zamanda demokratik toplumun gereklerine uygun olarak yapılmış bir sınırlandırma olmadığına da dikkat çekildi. Dava TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, tarafından İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Başkanlığı kanalıyla açıldı.

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin 28 Mart 2014 tarihli kararıyla alınan yayın yasağına karşı açılan davanın dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Basın bu içeriği değerlendirmek, eleştirmek, ülkenin savaşa sokulması hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu konuda yayın yapma hak ve özgürlüğüne sahiptir. Ülke vatandaşları da bu haberleri bilmek, öğrenmek hakkına sahiptirler. Savcılığın yapacağı soruşturmanın gizliliğine halel getirecek herhangi bir müdahale söz konusu olamaz.

ORANTISALLLIK İLKESİ İHLAL EDİLMİŞTİR

Savcılık bu dinlemenin kimin tarafından yapıldığı konusunda araştırma yapmakla yükümlüdür. Mahkemenin bu kararıyla amaç ve araç arasındaki orantısallık ilkesi ihlal edilmiştir Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında yasağın amacı, ‘Milli güvenliğin, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, devlet sırlarının ifşasının önlenmesi' aracı ise ‘yayın yasağı’ olarak belirlenmiştir. Oysaki ses kayıtlarının alenileşmesinden sonra bu hususta gizlilik kalmamıştır, seçimler öncesi alınan bu karar demokratik bir toplumda gerekli olmaktan çıkmıştır.

YASAKLAMA KARARI ÖLÇÜLÜ OLMAKTAN UZAKTIR

Somut olayda kullanılan araç, yani yasaklama kararı ölçülü olmaktan uzaktır. Müdahalede güdülen amaç kısaca milli güvenliğin korunmasıdır. Oysaki somut olayda ses kaydını bütün dünya dinlemiştir. Ses kaydı içeriğinde önemli bilgiler vardır. Somut olayda; ses kaydı bir kez kamu alanına çıkmıştır. Artık yasaklanması söz konusu olamaz.

HALKIN HABER ALMA HAKKI SAĞLANMALIDIR

Kısaca gerçekleri öğrenmek, bilmek herkesin hakkıdır. Bu hak zedelendiğinde gerek yargı hakkında gerek olay hakkında gerçek olmayan, spekülasyona dayanan bilgiler ortalıkta dolaşmaya büyümeye başlayacaktır ki asıl tehlike de bu olacaktır. Bu nedenle asıl olan yasak değil, halkın haber alma hakkının sağlanmasıdır. Karar bu nedenlerle hukuka ve yasaya aykırıdır. Kaldırılması gerekir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×