TGC: IŞİD’e yayın yasağı sansürdür

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası aralarında başkonsolosun da bulunduğu 49 kişinin IŞİD tarafından kaçırılması olayı ile ilgili yayın yasağı konulmasını kınandı. TGC’den...

TGC: IŞİD’e yayın yasağı sansürdür
17 Haziran 2014 Salı 17:43

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na yapılan baskın sonrası aralarında başkonsolosun da bulunduğu 49 kişinin IŞİD tarafından kaçırılması olayı ile ilgili yayın yasağı konulmasını kınandı. TGC’den yapılan açıklamada, “IŞİD baskınlarına yayın yasağı sansürdür.” denildi.

Cemiyetin yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada Musul olaylarına ilişkin yasağın kamuoyunun bilgilenme hakkına getirilen yeni bir sansür olduğu vurgulandı. Musul’daki TC Büyükelçiliği’ndeki işgal sonrası elçilik çalışanlarına ilişkin haberlerin kamuoyundan saklanmasına ilişkin mahkeme kararı alındığı hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İlginçtir iki gün önce Sayın Başbakan Musul konusunda ‘yazıp çizmeyin’ şeklinde gazetecilere seslenmiştir. Aradan geçen 48 saatte Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi Musul konusuna yayın yasağı getirmiştir. Bu rastlantıyı yargının bağımsızlığı ile bağdaştırmak zordur. Gerçekleri öğrenme, doğru bilgi alma hakkı zaten sınırlı olan kamuoyu şimdi bu yasaklamayla Musul konusunda büsbütün habersiz kalacaktır. Türklerin de bulunduğu Musul’da neler olduğunu bilmek yurttaşların en doğal hakkıdır.

Kaldı ki, bölgede katliam yapan IŞİD terör örgütünün sosyal medyayı ustalıkla kullandığı bir gerçektir. Kamuoyunu sadece terör örgütünden gelen manipüle edilmiş haberlere ve vahşet görüntülerine mahkûm etmenin nasıl bir mantığı olabildiğini anlayabilmiş değiliz.”

Açıklamada cemiyet olarak her zaman yayın yasaklarına karşı çıkıldığı belirtilerek “Bu defa da özellikle halkımızı çok yakından ilgilendiren bir olayda konulan yasağı anlamsız bulduğumuzu, demokrasinin şeffaflık ilkesiyle de bağdaşmadığını bir kere daha vurgulamak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×