TGC, DHA muhabiri Zeki Günal’ın darp edilmesini kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Taksim Meydanı’nda gözaltına alınan eylemcileri çeken Doğan Haber Ajansı (DHA) Muhabiri Zeki Günal'ın polisler tarafından darp edilmesini kınadı. TGC, “İstanbul Valisi'nden ve İstanbul...

TGC, DHA muhabiri Zeki Günal’ın darp edilmesini kınadı
12 Temmuz 2014 Cumartesi 16:43

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Taksim Meydanı’nda gözaltına alınan eylemcileri çeken Doğan Haber Ajansı (DHA) Muhabiri Zeki Günal'ın polisler tarafından darp edilmesini kınadı. TGC, “İstanbul Valisi'nden ve İstanbul Emniyet Müdürü’nden meslektaşımıza saldıran polisler hakkından işlem yapılmasını istiyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diyoruz.” dedi.

TGC Yönetim Kurulu, Taksim Meydanı’nda gözaltına alınan eylemcileri çeken DHA Muhabiri Zeki Günal’ı darp eden polisleri kınadı. TGC, tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Taksim Meydanı'nda gözaltına alınan eylemcileri çeken Doğan Haber Ajansı (DHA) Muhabir Zeki Günal polisler tarafından yere yatırılarak darp edilmiştir. Meslektaşımız kimliğini göstermesine rağmen polisler tarafından dövülmüştür. Kafasından, kolundan ve boynundan yaralanan Zeki Günal hastaneden darp raporu almıştır. Bu olayı kınıyor, İstanbul Valisi'nden ve İstanbul Emniyet Müdüründen meslektaşımıza saldıran polisler hakkından işlem yapılmasını istiyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diyoruz.”

Toplumsal olayları izleyen gazetecilere yönelik polis şiddetinin sistematik hale geldiğinin belirtildiği açıklamada, “Meslektaşlarımız kimlik kartlarını, basın kartlarını göstermelerine rağmen çalışmaları engellenmekte ve polisler tarafından darp edilmektedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından gazetecilere yönelik polis şiddetinin önlenmesine yönelik İstanbul Valiliği'ne yapılan başvurularda ise hiçbir işlem yapılmadığı görülmektedir. Mülki amirler tarafından polislerin cezasız kalması olağanlaştırılmaktadır. Gazetecilerin halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaptığını, polislerin de gazetecilerin güvenli koşullarda çalışmalarını sağlamakla yükümlü olduğunu, demokratik bir ülkede bu saldırıların cezasız kalmaması gerektiğini bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz." denildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×