'Tepsi'den kaçak sigara çıktı

Ambarlı Gümrüğü'nde yurda 'tepsi' olarak sokulduğu belirlenen 1 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.

'Tepsi'den kaçak sigara çıktı
13 Ocak 2014 Pazartesi 13:38

Ambarlı Gümrüğü'nde yurda 'tepsi' olarak sokulduğu belirlenen 1 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin operasyonunda ele geçirilen kaçak sigara ve çay tepsilerinin gümrüklenmiş değerinin 9 milyon 630 bin TL olduğu belirlendi. Konuyla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Risk Analizi Şubesi'nin gemi takip kriterinde riskli olarak değerlendirdiği konteynerlerle ilgili bilgilerin İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'ne intikal ettirilmesi üzerine inceleme başlatıldı. 'Tepsi' olarak beyan edilen 4 adet konteynerin Ambarlı Mardaş Limanı'nda bulunduğu tespit edildi. Yeri tespit edilen konteynerlerde dedektör köpeği Lilly desteğiyle yürütülen çalışmada, Lilly'nin konteynerlere tepki vermesi üzerine konteynerler X-Ray taramasına alındı. Taramada konteynerlerin ilk 4 sırasında özet beyana göre beyan edilen tepsi cinsi eşya görüntüsü ile örtüştüğü, ancak sonraki sıralarda sigara şüphesi oluşturacak görüntünün tespit edilmesi üzerine açılan konteynerlerin sigara kolileriyle yüklü olduğu belirlendi.

Detaylı olarak yapılan aramada, her konteynerda yaklaşık 325 bin paket olmak üzere toplamda 1 milyon 300 bin paket yabancı marka sigara ile 4 konteynerde toplam 4 bin 250 adet çay tepsisisi cinsi eşya ele geçirilerek el konuldu.

Ele geçirilen eşyaların gümrüklenmiş değerinin 9 milyon 630 bin TL olduğu belirlendi. Olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişi hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

CİHAN

'Tepsi'den kaçak sigara çıktı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×