TEOG’da derece giren öğrenciler: Dershanemizin başarımızda payı çok büyük

Körfez Dershanesi’nin, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı'nda bütün branşlarda soruların tamamını doğru cevaplayan öğrencileri, başarılarında dershanelerinin çok büyük payı olduğunu söyledi.

TEOG’da derece giren öğrenciler: Dershanemizin başarımızda payı çok büyük
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:13

Körfez Dershanesi’nin, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı'nda bütün branşlarda soruların tamamını doğru cevaplayan öğrencileri, başarılarında dershanelerinin çok büyük payı olduğunu söyledi. Derece yapan öğrencilerden Kerim Furkan Kadağan, gündemde olan dershanelerin kapatılması durumunun, diğer öğrenciler için büyük bir şanssızlık olacağını belirtti.

İzmir ve Ege Bölgesi’nde 145 şubesiyle hizmet veren Körfez Dershanesi’nin 36 öğrencisi, Türkiye genelinde OKS'nin yerine getirilen ve ilk kez yapılan TEOG'da, bütün branşlarda soruların tamamını doğru cevapladı. Bu önemli başarının altına imza atan öğrenciler, Körfez Dershanesi tarafından ödüllendirildi. Dershanenin İzmir’deki şubelerine devam eden ve dereceye giren yedi öğrenci, bugün ödül töreninde biraraya geldi. Öğrenciler, başarılarında dershanenin payının yadsınamaz bir gerçek olduğuna vurgu yaptı. Soruların tamamını doğru cevaplayarak dereceye giren, Körfez Dershanesi ve aynı zamanda Tire Özel Bilgi Koleji öğrencisi Kadağan, başarısını dershane ve okul öğretmenlerinin kendisine verdiği takviye programlarla düzenli ders çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Dershanelerin kapatılmasının, diğer öğrenciler için büyük bir şanssızlık olacağını ifade ederek, "Dershanemizin başarımızda çok büyük payı var. Bundan dolayı dershanelerin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Kadağan, hedefinin tıp okumak olduğunu da belirtti. Özel Bilgi Koleji öğrencisi Muhammet Ali Cengiz ise, “Benim için güzel bir derece oldu. Bu başarıyı çalışarak, 1. sınıftan 8. sınıfa kadar okul ve dershane öğretmenlerimin desteğiyle elde ettim.” şeklinde konuştu. Özel Yamanlar Koleji öğrencisi Alperen Bilen de başarıyı özverili ve konu ağırlıklı çalışmayla elde ettiğini, geldiği noktada dershanesinin ve öğretmenlerinin desteğinin çok büyük payı olduğunu söyledi. İkinci sınavda da aynı başarıyı yakalamak istediğini kaydeden Bilen, doktor olmak istediğini aktardı. Bayraklı Nedret İlhan Keten Ortaokulu öğrencisi İdil Diren Aykut ise, “Başarı çalışarak geldi. Dershanemin başarımda tabii ki payı var. Dershaneler olmalı.” dedi. Yücel Tonguç Koleji öğrencisi Ahmet Eniş Işık da başarıyı çok çalışarak elde ettiğini ancak ders çalışırken oyun oynamayı ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi de ihmal etmediğini belirtti. Dereceye giren diğer öğrenciler gibi başarısında dershane faktörünün önemine değinen Işık, “Dershanelerin denemeleri olsun, verdikleri soru bankaları, öğretmenlerin ilgileri olsun başarımızda önemli rol oynadı.” diye konuştu. Özel Bahçeşehir Koleji ve Körfez Dershanesi öğrencisi Öykü Özbek de, “Başarı, düzenli çalışmayla geldi. Çok çalışma değil, düzenli çalışma daha önemli. İnşallah diğer sınavda da dereceye girmek istiyorum. Dershanemin takviyesi olmasa bu başarım çok daha zor olurdu.” dedi.

'ELDE EDİLEN BAŞARI ÇOK ANLAMLIDIR'

Körfez Dershaneleri Genel Müdürü Hakkı Erten, her yıl başarılı öğrencileri ödüllendirme programının bir yenisini yapmanın mutluluğu ve sevincini yaşadıklarını söyledi. Başarılı öğrencileri, velilerini, okul ve dershane öğretmenlerini ve idarecilerini tebrik eden Erten, “Geçen yıl LYS'de üç Türkiye birincisi çıkardık. Körfez Dershaneleri olarak biz bu tür manzara ve tablolara alışığız. Dershanecilik eğitim öğretim faaliyetin çok tartışıldığı bugünlerde değerli öğrencilerimizin kazandığı bu başarı çok anlamlıdır. Türkiye’de sistem ne kadar değişirse değişsin, sınavların içeriğiyle ilgili ne kadar değişiklik yapılırsa yapılsın, 21. yüzyılda ülkemizin gelmiş olduğu bu noktada insanların daha fazla eğitim alma özgürlüğü, daha fazla başarılı olma hakkı ve isteği hiçbir şekilde engellenemez ve önüne geçilemez.” şeklinde konuştu. Öğrencilerin daha iyi bir liseye gitmek için annesi babası tarafından ya da kendi isteği doğrultusunda fazladan ders alma ihtiyacı olabileceğine dikkat çeken Genel Müdür Erten, sistemlerin ve sınavların içeriği ne kadar değişirse değişsin Türkiye’de 16 milyon öğrenci bulunduğunu belirterek, öğrencilerin hakkı yenmeden, tamamen objektif kriterlere dayalı bir yerleştirme yapılması gerektiğini vurguladı. Objektif kriterlerin şu anda en önemli unsurunun ise oynanmaması gereken merkezî sınavlar olduğunu belirterek, “Eğer bu meseleler, yerelde mülakatlar ve notlarla çözülmeye çalışılırsa ülkemizde ciddi manada sorunlara yol açacağını düşünüyoruz. 16 milyonluk öğrenci kitlesinin vatandaşları olarak bizler, sınav gerçeğinin mutlak surette devam edeceğini düşünüyoruz. Bugünden yarına halledilecek bir mesele değildir.” dedi. Değiştirilen merkezî yazılı sınavların sayısının birden altaya çıkarıldığını, ikinci dönemle birlikte 12 sınav yapılacağını kaydeden Hakkı Erten, “Bunlar çok önemli değil. Önemli olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Eğitim Bakanı, yapmış olduğu bu sınavda sıralama yapacak mıdır? Bu sınavı baz alıp öğrenciyi daha iyi bir liseye yerleştirmek için kullanacak mıdır? Bu sorunun cevabı evetse bu, sınavların kalkmadığını gösteriyor. Sınavların en önemli görevi ölçmedir; başarılı öğrenciyle daha az başarılı öğrenciyi, çalışanla çalışmayan öğrenciyi ölçer. Dolayısıyla ölçme kriterleriyle oynarsanız, yani sorular çok basit olursa bu kesinlikle ve kesinlikle üst gruplarla yığılmalara sebebiyet verecektir. Bu da puanlamada ciddi mağduriyetler olacağını anlamına taşır.” diye konuştu.

KÖRFEZ ÇEYREK ASIRLIK TECRÜBE

Körfez Dershanesi olarak sistemlerin değişmesinin kendilerini etkileyen bir durum olmadığını, çeyrek asrı aşkın bir tecrübeye sahip eğitim öğretim kurumları olduklarını ifade eden Erten, şunları söyledi: “Burada 26 yıllık bir emeğin sözcülüğünü yapıyoruz. Bizler İzmir’de, Ege Bölgesi’nde 145 şubesi olan eğitim kurumlarıyız. Ciddi manada eğitim öğretim birikimine sahibiz. Bu yıl 20 Ocak 2014 tarihinde yapılan ve sonuçları açıklanan sınavda, İzmir’de yedi öğrencimiz bütün sorulara doğru cevap vererek önemli bir başarı kazanmıştır. Bu bizce çok önemli bir başarıdır. Ege Bölgesi’nden 36 öğrencimiz, bütün sorulara doğru cevap vererek önemli bir başarı elde etmiştir. Öğrenci ve velilerimizi tekrar tebrik ediyorum.” Körfez Dershanesi ailesi olarak her zaman öğrencilerinin yanında olduklarını da belirten Erten, dershane öğretmenlerinin yarıyıl tatilinde sadece iki gün izin kullanarak çok önemli bir fedakârlık gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Körfez Yayınları Eğitim Koordinatörü Mehmet Akkaşlı ise derece yapan öğrencilerin geçmiş yıllardakilere göre daha farklı olduğunu, bu noktaya çok bilinmeyenli bir denklemin içinden tüm soruları doğru cevaplayarak geldiklerini söyledi. Törenin sonunda, dereceye giren öğrencilere plaket verilerek altın hediye edildi. CİHAN

TEOG’da derece giren öğrenciler: Dershanemizin başarımızda payı çok büyük


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×