Tedavi edilen verem hastalığının 3 haftada bulaşıcılığı kalmıyor

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, tedavi görmemiş verem hastalarının öksürük, aksırık, hapşırma gibi solunum yoluyla dışarıya attığı mikroplu havanın solunmasıyla hastalık bulaştığını, tedavi edilen hastaların ise 2–3 hafta sonra bulaşıcılığının.

Tedavi edilen verem hastalığının 3 haftada bulaşıcılığı kalmıyor
16 Ocak 2014 Perşembe 10:38

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, tedavi görmemiş verem hastalarının öksürük, aksırık, hapşırma gibi solunum yoluyla dışarıya attığı mikroplu havanın solunmasıyla hastalık bulaştığını, tedavi edilen hastaların ise 2–3 hafta sonra bulaşıcılığının büyük oranda kalmadığını söyledi.

Rize'de, Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü etkinlik düzenledi. Zığındere Eğitim Salonu'nda düzenlenen programa Rize Vali Yardımcısı Bahattin Alp Arslanköylü, Rize Halk Sağlığı Müdürü Faik Özşahin ile sağlık çalışanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, burada yaptığı konuşmada, toplumun en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olan verem hastalığı hakkında toplumun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özşahin, şunları söyledi: "Tedavi görmemiş verem hastalarının öksürük, aksırık, hapşırma gibi solunum yoluyla dışarıya attığı mikroplu havanın solunmasıyla hastalık bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta 10–15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Bulaşma en çok hasta ile yakın temasta olan aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşları arasında olur. Vücut direncini düşüren AIDS, böbrek hastalıkları, kanser, alkol sigara alışkanlığı, madenci hastalığı gibi durumlarda hastalanma oranı daha yüksektir. Tedavi edilen hastalar da 2–3 hafta sonra bulaşıcılık büyük oranda yok olur. Hastalık en çok akciğer olmak üzere bütün organlarda oluşabilir. Hastalığın başlıca belirtileri; öksürük, balgam, kanlı balgam, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi ve göğüs ağrısıdır. Bu gibi şikayetleri olanlar hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir. Tedaviye rağmen 2–3 haftadan uzun süren öksürükler de Verem Savaş Dispanserleri’ne ya da aile hekimlerine başvurmak gerekir."

Özşahin, program sonunda verem hastalığının önlenmesi adına yıllarca Rize'de hizmet veren sağlık çalışanlarına plaket verdi. Programda ayrıca Rize Vali Yardımcısı Bahattin Alp Arslanköylü tarafından, 'Verem Hastalığı’ konulu şiir, resim, kompozisyon ve karikatür dalında yapılan yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilere ödülleri verildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×