Tecavüzcüsünün Başını Kesen Nevin Yıldırım'a Müebbet Hapis

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde, kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider'i öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım'a müebbet hapis cezası verildi.

Tecavüzcüsünün Başını Kesen Nevin Yıldırım'a Müebbet Hapis
25 Mart 2015 Çarşamba 18:31

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde, kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü 35 yaşındaki Nurettin Gider'i öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan 30 yaşındaki Nevin Yıldırım'a 'kasten adam öldürme' suçundan hayat boyu hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, Nevin Yıldırım'ın cezasında indirime gitmedi.

Yalvaç İlçesi'ne bağlı Koruyaka Köyü'nde 29 Ağustos 2012 tarihinde, kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü 2 çocuk babası Nurettin Gider'i av tüfeğiyle öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım'ın 'canavarca hisle adam öldürme' suçundan yargılandığı davanın son duruşması, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Nevin Yıldırım, babası Zekeriya Yıldız, öldürülen Nurettin Gider'in anası Zeynep Gider, benzeri Kezban Gider ve 2 yakını katıldı.

KADINLAR AÇIKLAMA YAPIP, SLOGAN ATTI

Karar duruşmasına İstanbul Kolektif Feminist Kadınlar Derneği, Antalya ve Adana Feminist Kadınlar Derneği üyesi bir küme hanım da geldi. Duruşma öncesi adliye önünde matbuat izahatsı oluşturan kadınlar, 'Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz' sloganı attı. Tutuklu sanık Nevin Yıldırım'ın adliyeye getirilmesinin arkasından saat 13.30'da başlayacak duruşmaya katılmak arzulayan kadınlar, adliye girişinde polis sebebi ile durduruldu. Savcılığın vereceği karar sonrasında içeri alınacakları konusu için uyarıda bulunan polisle kadınlar içinde sözlü tyükselişma yaşandı.

KADINLARLA POLİS ARASINDA ARBEDE ÇIKTI

Kapı önünde tyükselişma yaşanırken, Başsavcı Mustafa Manga içeri girmek için geldiğinde kendisine yol açmaya çalışan polislerle kadınlar içinde itiş kakış yaşandı. Bu esnada bir takım bayanların merdiven basamağından yuvarlanarak çiçekliğin içine düştüğü görüldü. Kadınlar polis sebebi ile itildiklerini ve başsavcının 'Dağıtın bunları' dediğini öne sürdü. Isparta Baro Başkanı Avukat Gökmen Gökmenoğlu'na telefonla ulaşan ve avukat oldukları belirtilen 2 kadın, telefon trafiğinin arkasından mahkeme salonuna alındı.

AVUKATTAN 9 SAYFALIK SAVUNMA

Mahkeme Heyeti Nevin Yıldırım'ın avukatına söz vererek savunmasını istedi. Avukat Hüseyin Aksoy 9 sayfalık yazılı savunmasını sözlü şekilde mahkeme heyetine sundu. Müvekkilinin iddianamede bir kalp birlikteliği yaşadığının iddia edildiğini, fakat böyle bir ilişkinin mevcut olmadığını anlatan Aksoy, 'Müvekkilim şayet maktulle bir kalp birlikteliği yaşamış olsaydı geldiği gün ne maktul oraya silahla gelirdi ne de müvekkilem kendisine ateş ederdi. Tam tersi kollarını açar ona koşardı. Üstelik birlikte oldukları yer, köy içersinde her insanın gözü önünde bulunan ve alt katında kayınpeder ve kayınvalidenin yer aldığı yerdir. Halbuki birbirini arzulayan 2 insan böyle bir yerde değil, daha müsait bir yer seçerdi. Biz bu yönüyle kalp birlikteliği yer aldığı iddialarını reddediyoruz' dedi.'BERAATİNİ İSTİYORUZ'

Müvekkilinin toplumsal baskılar sebebiyle uğramış yer aldığı taciz ve tecavüzü kimseye anlatamadığını ve 'taviz tavizi doğurur' ilkesinden ötürü maktulün her geçen gün isteklerini daha da sıklaştırdığını belirten avukat Aksoy, 'Müvekkilem yaşadığı bu vakalardan ötürü tahrike kapılmıştır. Evli bir insan dahi eşiyle cinsel beraberlik yaşamak istediğinde benzeri kabul etmediği vaziyette birlikte olursa bu suçtur. Nevin, maktule 'Gelme' dediği vaziyette geldiği de SMS kayıtlarıyla ortadadır. Bu dahi tecavüze uğradığının bir kanıtıdır. Dolayısıyla müvekkilemin kasten adam öldürme suçlamasıyla değil, adam yaralama suçlamasıyla yargılanması gerektiğini, vakayı işlediği sırada cinnet getirdiği varsayımından yola çıkarak cezai ehliyetinin olmadığını belirtiyor ve beraatını istek ediyoruz' dedi.

'DİĞER SUÇLULAR KİM ONU SÖYLESİN'

Öldürülen Nurettin Gider'in benzeri Kezban Gider mahkeme başkanının söz vermesi üzerine, 'Bu bir tecavüz değildi. Ben gece olunca bunun mesaj sesleriyle kaç kere uyandım. O evde tam 19 yılım geçti. Tecavüz olsa aşağıda yatanlar anında tıkırtıyı duyar, yalan söylüyor. Bu işin ardında 3-4 şahıs daha var. Onların kim olduğunu söylesin' dedi. Anne Zeynep Gider de 'Bunlar gülüp oynuyor, benim ciğerim yanıyor. 'Tahliye olsun' diyorlar, benim oğlumu diksinler karşıma onu da çıkarsınlar. Ben adalet istiyorum' diye konuştu.

SON SÖZÜ SORULDU, 'PİŞMANIM' DEDİ

Mahkeme heyeti sanık Nevin Yıldırım'a son sözünü sordu. Yıldırım, 'Ben hiç bir şeyi gönüllü yaşamadım. Eğer gönüllü ilişki olsaydı öldürmez, onunla çeker giderdim. 2 yıldır çocuklarıma özlem yaşamazdım. Kimse ne böyle ölmek ne de öldürmek ister, pişmanım' diye konuştu.

KARAR ARADAN SONRA AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti karar eda etmek üzere duruşmaya 10 dakika fasıla verdi ve salonu boşalttı. Aranın arkasından sanık ve taraflar salona alındı. Mahkeme Başkanı, Nevin Yıldırım'ın 'kasten adam öldürme' suçunu işlediği kanaatinin oluştuğunu ve Türk Ceza Kanunu'nun 81'inci maddesi uyarınca hayat boyu hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildiğini, 'haksız tahrik' indirimi ve sanığın duruşmalarda sergilediği tavırlar sebebiyle iyi durum indiriminden yararlandırılmamasına karar verildiğini açıkladı.

Mahkeme heyeti, savcılığın cinayetin işlenmesinde başkalarının da olma ihtimali yer aldığı şüphesi üstüne başsavcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×