TBMM'den görme engelliler için Braille alfabesiyle kitapçık

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), görme engelliler için Braille alfabesiyle kitapçık hazırladı.

TBMM'den görme engelliler için Braille alfabesiyle kitapçık
24 Mart 2014 Pazartesi 17:38

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), görme engelliler için Braille alfabesiyle kitapçık hazırladı. TBMM yerleşkesinin ve binalarının engellilerin erişebilirliğine uygun hale getirilmesi amacıyla birçok düzenleme gerçekleştirilen Meclis'te, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından, görme engelli ziyaretçiler için özel bir tanıtım kitapçığı hazırlandı.

    Görme engelli ziyaretçilerin TBMM’yi daha yakından tanıması amacıyla 'Braille Alfabesi' ile hazırlanan kitapçıkta, TBMM'nin tarihi, yapısı ve işleyişi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Görme zorluğu yaşayan ziyaretçiler için de kitapçıktaki aynı bilgilere büyük puntolarla yer veriliyor. Ziyaretçiler, TBMM Tanıtım Kitapçığı'nı, Ziyaretçi Kabul Salonu'ndan temin edebiliyor.

    Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde; "TBMM yerleşkeleri ve binalarının engellilerin kolay erişimi için yeniden düzenlemesi, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza refakatçi personel ve araç desteği sağlanması, işitme engelli iletişim merkezi kurulması, TBMM internet sitesinde görme engelliler için özel bölüm hazırlanması, engellilerle doğru iletişim broşürü yayınlanması, engelli dostu Meclis broşürü yayınlanması, TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler personeline işaret dili eğitimi verilmesi, engellilerle spor etkinlikleri düzenlenmesi, Mavi Kapak Kampanyası'nın başlatılması ve bu kampanyadan sağlanan gelirle alınan 21 adet tekerlekli sandalyenin Dünya Engelliler Haftası’nda törenle ihtiyaç sahiplerine dağıtılması" 'Engelsiz Meclis' çalışmaları kapsamında yapılan düzenlemeler arasında yer alıyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×