TBB Başkanı Feyzioğlu: 'Cübbeni çıkar da gel' miadını doldurmuş bir cümledir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Danıştay’ın kendisine yönelik yaptığı açıklama ile ilgili olarak “Bu saate kadar gecikmiş olması da, durumu açıklığa kavuşturuyor. Polemiğe girmem.” cümlesini kullandı. Feyzioğlu...

TBB Başkanı Feyzioğlu: 'Cübbeni çıkar da gel' miadını doldurmuş bir cümledir
10 Mayıs 2014 Cumartesi 21:03

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Danıştay’ın kendisine yönelik yaptığı açıklama ile ilgili olarak “Bu saate kadar gecikmiş olması da, durumu açıklığa kavuşturuyor. Polemiğe girmem.” cümlesini kullandı. Feyzioğlu ayrıca Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “cübbeni çıkar” ifadesi ile ilgili olarak, cümlenin miadını doldurduğunu ve Başbakan'ın hukuk konuşanlara başka bir cümle ile karşılık vermesini önerdi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Danıştay’ın kuruluşu yıldönümü programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine gösterdiği tepkiye cevap vermek için basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin hatta dünyanın bir ilkle karşılaştığını belirten Feyzioğlu, “Sizlerin de huzurlarında Türkiye hatta dünya bir ilkle karşılaştı. Sayın Cumhurbaşkanı ve çok sayıda mensubunun bulunduğu toplantıda sayın Başbakan samimiyetle söylüyorum anlaşılamayan, kişisel bir tavırla tarafımı, yalancı ve edepsiz gibi sözlerle itham etti. Tabi bunları şahsıma değil, yargının kurucu unsuru olan savunmayı temsil eden TBB adına bulunduğum için bir büyük camiaya ve yargıya sarf etti. Üzüldük, devlet geleneğinde bugüne kadar hiç rastlanmayan şekilde, bir davranıştır bu. Şaşırdık, “hangi cümle, hangi paragraf, Sayın Başbakan'ı söylediği sözleri duymayacak hale getirmişti acaba” dedik.” şeklinde konuştu.

"BU KADAR AÇIK BİR KONUŞMAYI DA OBJEKTİF GÖZLÜKLE DEĞERLENDİREBİLMESİNİ DİLERİZ"

Danıştay’ın yaptığı açıklamayla ile ilgili konuşan Başkan Feyzioğlu, “Bu saate kadar gecikmiş olması da durumu açıklığa kavuşturuyor. Polemiğe girmem. Sayın başkan objektif bir gözlükle bu yazıyı, bu konuşmayı okursa, içinde siyaset olmadığını görür ama objektif gözlükle okuması lazım. Danıştay’ın karar verirken, objektif gözlük taktığına biz inanmak isteriz. Bu kadar açık bir konuşmayı da, objektif gözlükle değerlendirebilmesini dileriz. Danıştay’ın görevi, tarafsız kalabilmektir. Konuğuna “edepsiz”, “yalancı” diyen kişi, başbakan da olsa, yanında yer almak demek değildir. Danıştay başkanından benzer bir açıklamayı sayın Başbakan’a “konuğuma neden edepsiz ve yalancı dedin” diye sorgulamasını da beklerim ama edepsiz ve yalancı kelimeleri, Danıştay Başkanı için hakaret teşkil etmiyorsa, artık diyeceğim bir şey yok.” dedi.

"HUKUK KONUŞANLARA SAYIN BAŞBAKANIN BAŞKA BİR CÜMLE İLE KARŞILIK VERMESİNİ NAÇİZANE ÖNERİRİM"

Başbakan’ın “cübbeni çıkar” ve “önceden planlanmış tiyatro” sözlerini de değerlendiren Feyzioğlu, “önceden yazdığımız doğru ama önceden yazmak önceden tiyatro değil. Sayın Başbakan da konuşmalarını önceden yazıyor. “Tiyatro oynuyor” demiyoruz. Geldik, konuştuk. Kiminle tiyatro oynamışız bilemem. Zaten dikkat “şu cümlede hakaret var, “şurada edepsizlik var” diyemiyorlar. “Cübbeni çıkar, siyasi gir” hukuki her konuda açıklamayı kim yaparsa yapsın, hoşuna gitmiyorsa Sayın Başbakan “cübbeni çıkar da gel” diyor. Cübbemizi onurla taşırız, gururla taşırız. Bana şu konuşmada “bu günlük siyasettir” dedikleri paragrafları göstersinler. “Cübbeni çıkar da gel” cümlesi artık sanıyorum, miadını doldurmuş bir cümledir. Hukuk konuşanlara Sayın Başbakan'ın başka bir cümle ile karşılık vermesini, naçizane öneririm. Daha inandırıcı olacak.” ifadelerini kullandı.

DAVA AÇMAYI DOĞRU BULMAM

“Başbakan’a sözlerini kişisel hakaret olarak görüyor musunuz? Dava açmayı düşünüyor musunuz?” Sorusuna Feyzioğlu şu şekilde cevap verdi: “Ben ülkemin başbakanına hiçbir şekilde kabul etmesek ve aynı seviyede cevap vermeyi ret etsek de bu konuda dava açmayı doğru bulmam. Çünkü mahkemeler, millet adına verirler. Bu olay milletin gözünün önünde cereyan etmiştir. En yüksek mahkeme olan millet, kimin ne dediğini sanıyorum görmüştür. Bize bu yeter. Biz, milletin bu konudaki düşüncesine saygı gösteririz. Bütün nezaketi ile konuşma yapan bir Barolar Birliği Başkanı'na, geçiniz, Barolar Birliği Başkanı'nı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, yine bir vatandaş olan Başbakan’ın, Başbakanlık yetkisini, sıfatını kullanarak “edepsiz” ve “yalancı” demesi bu eşitler arası ilişkiyi bozmuştur.”

Cumhurbaşkanlığı iddiaları ile ilgili de sorulara da cevap veren Feyzioğlu, “Hiçbir siyasi parti bana bu teklifle gelmiş değil. Bu konuşmayı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağlamak isteyeceklerdir birileri, ilgisi yok. Ne olursunuz içeriğine bakın.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×