TBB: Balyoz davasında yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Balyoz Davası'nda hüküm bir kez daha çökmüş ve yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur.

TBB: Balyoz davasında yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur
29 Ocak 2014 Çarşamba 11:53

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Balyoz Davası'nda hüküm bir kez daha çökmüş ve yeniden yargılamanın şartları oluşmuştur.” dedi.
Poyrazköy davasına TÜBİTAK tarafından sunulan 20 Ocak 2014 tarihli rapora ilişkin incelemelerde bulunan Türkiye Barolar Birliği, bu raporun Balyoz davası ile ilişkisini değerlendirdi.
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Balyoz davasında 5 nolu harddiskin sahteliği-sonradan değiştirildiğinin TÜBİTAK raporuyla belgelenmesi sonucunda, anılan davada hükmün bir kez daha çöktüğü ve yeniden yargılamanın şartları oluştuğunu belirten yazılı açıklamasında, “Yeniden yargılamanın, adil yargılanma hakkına uygun bir şekilde yapılması için Türkiye Barolar Birliği’nin daha önce önerdiği üzere, özel görevli mahkemeler ve terörle mücadele mahkemelerinin kaldırılması zorunludur. TBMM tarafından “demokrasilerde böyle mahkemelere yer olmadığı” gerekçesiyle 2 Temmuz 2012 tarihinde kaldırılmasına karar verilen, fakat geçici 2. maddeyle ellerindeki işler bitene kadar hukuka aykırı uygulamalarına devam etmelerine izin verilen özel görevli mahkemelerin, gerçekten kaldırılmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

"TÜM TÜRKİYE KAZANACAKTIR"

Feyzioğlu sözlerini, “Türkiye, yargı odaklı bu devlet krizinden, hukuk devleti ve demokrasi adına fırsat çıkarmayı bilmeli; çift başlı ceza yargılaması sistemine son vermeli, Anayasa değişikliği ile HSYK’yı tarafsız ve bağımsız mahkemelerin güvencesi haline getirmeli ve yargılamaların, adil yargılanma hakkını içine sindirmiş hakimler eliyle yapılmasını sağlamalıdır.
Burada görev siyasi partilere, Türkiye Barolar Birliği’ne, sivil toplum örgütlerine ve tek tek her yurttaşımıza düşmektedir. Görevin başarıyla sonuçlanması halinde şu veya bu kişi ya da kurum değil, tüm Türkiye kazanacaktır.” diye tamamladı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×