Tatvanlı kadınlar, "okumanın yaşı yok" diyor

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kadınlara yönelik okuma - yazma kursu açıldı.

Tatvanlı kadınlar,
16 Ocak 2014 Perşembe 13:08

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kadınlara yönelik okuma - yazma kursu açıldı.

Kadın Destek Merkezi (KADEM) bünyesinde açılan kursa ilçede kadınlar oldukça ilgi gösteriyor. Henüz 3 haftadır başlayan kurslara değişik nedenlerden dolayı okula gidemeyen ve yaşları 30 ila 60 arasında değişen 40 kadın katılıyor. Okuma yazmaya oldukça hevesli kursiyerler, okuma yazma öğrenebilmek için büyük bir azim örneği sergiliyor. Azimleriyle örnek teşkil eden kadınlar okumanın yaşının olmadığını bir kez daha ortaya koydu.

Kursiyerlerin her gün ücretsiz olarak evlerinden alınıp, ders bitiminde evlerine bırakıldığını belirten Kadın Destek Merkezi İdari Sorumlusu Zerrin Baygeldi, kursun asıl amacının kadınların iş hayatlarına atılmaları, toplum hayatında daha aktif rol oynamaları ve daha iyi bir gelecek yetiştirmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Kurs sayesinde okuma yazma bilmeyen genç kızların annelerin, ve hatta ninelerin ilerleyen yaşlarına rağmen engel tanımadan okuma yazma öğrendiklerini kaydeden Baygeldi, gençlerimize, kursun kadınlar tarafından oldukça ilgi gördüğünü kaydetti.

Kursun yaklaşık 3 haftadır başladığını ve dönüşümlü olarak 3 ay devam edeceğini dile getiren Baygeldi, "Şu anda okuma yazma kursumuzda yaşları 60 ila 25 arasında değişen 40 kursiyerimiz var. Kursiyerlerimizin hepse okumaya çok hevesliler. Ayrıca kursa gelen kursiyerlerimizin çocukları için de ayrıca ücretsiz kreşlerimiz bulunuyor. Annelerimiz okuma yazma öğrenirken, çocukları da kreşlerde hocalarımız tarafından eğitiliyor." diye konuştu.

Öğretmen Özlem Bozkurt ise "Yaklaşık 3 haftadır KADEM kapsamında okuma yazma kurslarını veriyorum. İlk geldiğim zaman açıkçası biraz tedirgindim. Olur mu olmaz mı?, sıkıntı yaşanır mı yaşanmaz mı? Ama o kadar hevesliler ki okumak yazmak için yani benden daha da heyecanlı daha da hevesli daha da istekli onların bu isteği bu hevesi zaten beni daha bir canlandırıyor. Ve gerçekten de çok başarılılar. Onlara baktığım zaman biliyorum ki gerçekten zamanında hepsi okumayı çok istemiş ama imkansızlıklar yüzünden okuyamamış. Çok çabuk bir şekilde kavrıyorlar. Bu hızla giderse her halde 2 aya kalmaz çok rahat bir şekilde okuma yazmaya geçeriz inşallah." dedi.

Kursiyerlerden Ayfer Çoğaltay, "Yaşım 52. Şimdiye kadar okuma yazma öğrenemedim. Bundan sonra inşallah öğrenmeyi başaracağım. Ben bize bu imkanları sağlayan herkesi teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Hacer Işık da "İmkanlar el vermediği için okula gidemedim. Şimdi okumaya heves ettiğim için okula geldim. Allah öğretmenlerimizden razı olsun inşallah. Allah devletimizden razı olsun bize bu imkanları sağladıkları için. Okumak, yazmak çok güzel." diye konuştu.

CİHAN

Tatvanlı kadınlar,


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×